Kiev’den “NATO üyeliği girişiminden vazgeçebiliriz” sözüne tepki

BBC’ye konuşan Kiev’in Londra Büyükelçisi Vadym Prystaiko, 'Rusya'yla savaştan kaçınmak için NATO üyeliği girişiminden vazgeçebileceklerini' belirtti. Ancak büyükelçinin sözleri Kiev'de hoş karşılanmadı. Zelenskiy'nin açıklamalarıyla eş zamanlı olarak, Prystaiko'dan da 'düzeltme' geldi.

Dünya 14.02.2022, 19:30
Kiev’den “NATO üyeliği girişiminden vazgeçebiliriz” sözüne tepki

ABD ve İngiltere başta olmak üzere Batı ülkeleriyle Moskova’yı karşı karşıya getiren Ukrayna-Rusya gerilimi sürerken, Kiev hattından dikkat çeken bir çıkış yapıldı.

BBC’ye konuşan Ukrayna'nın İngiltere Büyükelçisi Vadym Prystaiko, “Rusya ile savaştan kaçınmak için NATO üyeliği girişiminden vazgeçebileceklerini” dile getirdi.

Prystaiko,'NATO üyeliğine dair pozisyonlarını değiştirip değiştirmeyeceklerine ilişkin soruya verdiği yanıtta, Ukrayna'nın NATO'ya katılma hedefinde 'esneklik' göstermeye istekli olduğunu kaydetti. Prystaiko, “Özellikle de bu şekilde tehdit ediliyorsak, bu şekilde şantaja maruz kalıyorsak ve buna itilirsek...” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın potansiyel NATO üyeliği, Rusya ile Batı ülkeleri arasındaki önemli sorun başlıklarından biri. Moskova, NATO’nun komşusu olan Ukrayna’yı içine alarak genişlemesini ‘kırmızı çizgi’ olarak kabul ediyor. İttifakın sınırlarına füze yerleştirmesini istemeyen Rusya, ABD ve NATO'dan Ukrayna'nın NATO üyesi olmayacağına dair garanti de içeren bir dizi güvenlik talebinde bulunmuştu.

Zelenskiy: NATO ve AB Üyeliği Mutlak Öncelik

Ancak büyükelçinin sözleri Kiev'de hoş karşılanmadı. ABD ile NATO Rusya'ya bu yönde bir söz vermeyi reddetmişken ve gelecekteki olası NATO üyeliği Ukrayna anayasasında da yer alırken, Devlet Başkanı Zelenskiy büyükelçiden izahat istedi.

Zelenskiy sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, "İngiltere Büyükelçisi'ne NATO üyeliği konusunda ne demek istediğini açıklaması için bir fırsat verilmeli" dedi. Açıklamada, "Ukrayna'nın NATO ve AB'ye üye olma arzusu anayasada da yer almaktadır. Kuzey Atlantik İttifakı ve Avrupa rotası Ukrayna için mutlak bir öncelik olmayı sürdürmektedir" denildi.

Elçiden 'Düzeltme'

Zelenskiy'nin açıklamalarıyla eş zamanlı olarak, Prystaiko'dan da 'düzeltme' geldi. Prystaiko, "Savaştan kaçınmak için birçok tvize hazırız ama bunların NATO'yle bir alakası yok. NATO üyeliğine bağlılık Ukrayna anayasasında da yer almaktadır" açıklaması yaptı. Büyükelçi, "NATO üyeliğine dair arzumuzu ertelemiyoruz" derken, ittifaka üye olmadan önce ABD ve İngiltere'yle savunma amaçlı ikili anlaşmalar yapmak istediklerini de ekledi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü