Luhansk ve Donesk’in bağımsızlığını ABD de dolaylı olarak tanıdı!

Putin'in Donetsk ve Luhansk'ı tanıma kararına ilişkin Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Rusya'dan böyle bir adım bekliyorduk, derhal yanıt vermeye hazırız" denilirken iki bölgenin bağımsızlığı dolaylı yoldan tanınmış oldu.

Dünya 21.02.2022, 23:55 22.02.2022, 13:54
Luhansk ve Donesk’in bağımsızlığını ABD de dolaylı olarak tanıdı!

Beyaz Saray, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk'ı tanıma kararına ilişkin açıklama yaptı.

Rusya'dan böyle bir adımın beklendiği belirtilen açıklamada, ABD'nin derhal yanıt vermeye hazır olduğu ifade edildi.

Açıklamada, ABD Başkanı Biden'ın Rusya'nın tanıdığı bölgelerle ticaret ve yatırım yapılmasını yasaklayacak karara imza atacağı duyuruldu. Böylelikle de jure olarak Ukrayna'nın toprağı olan bir bölgeye yaptırım yapmak suretiyle ABD de gayriresmi olarak bu bölgelerin Ukrayna'ya ait olmadığını kabul etmiş oldu.

NATO, Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçı yönetimleri tanıma kararını kınadı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerini resmen tanıma kararını kınadı.

Stoltenberg, konuyla ilgili açıklamasında, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin tanınmasını kınadığını söyleyerek, "Bu, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü baltalamakta, anlaşmazlığa çözüm bulunmasına yönelik çabaları tüketmekte ve Rusya'nın da taraf olduğu Minsk Anlaşması'nı ihlal etmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

AB: Rusya Donbas'taki ayrılıkçı yönetimleri tanırsa tepki vermeye hazırız

Rusya'nın da içinde bulunduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2015'te Ukrayna'nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını teyit ettiğini hatırlatan Stoltenberg, şu ifadeleri kullandı:

"Donetsk ve Lugansk Ukrayna'nın parçasıdır. Moskova, ayrılıkçılara mali ve askeri destek sağlayarak Ukrayna'nın doğusundaki çatışmayı körüklemektedir. Rusya ayrıca bir kez daha Ukrayna'yı işgal için bahane sahnelemeye çalışmaktadır."

"NATO, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekliyor"

Stoltenberg, NATO olarak uluslararası anlamda tanınmış sınırları içinde Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini desteklediklerini ifade ederek, Rusya'yı diplomasi yolunu seçme, acilen askeri yığınağı ile güçlerini uluslararası yükümlülükleri ve taahhütleri uyarınca Ukrayna çevresi ve içinden çekmeye çağırdı.

Bu kararın ardından, NATO ülkelerinden Rusya'ya tepkiler gelmeye devam ediyor.

İngiltere

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Putin'in ayrılıkçı bölgeleri tanıma kararı uluslararası hukukun ihlalidir” uyarısında bulundu.

Almanya

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini bağımsız devletler olarak tanımasını kınadı. Bu adımın doğu Ukrayna'daki itilafın barışçıl çözümüne ilişkin Minks antlaşmalarına açıkça aykırı olduğunu söyledi.

Scholz, Rusya'nın Donetsk ve Luhansk'ı tanımasını kınadı

Polonya

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Rusya'nın kararı Ukrayna'ya karşı saldırganlık, yaptırımlar hemen devreye girmeli” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Ocak 2023
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45
Günün Karikatürü Tümü