Macron: Rus doğalgazının tamamen kesilmesine karşı hazırlıklı olun

Macron, Rus doğalgazının tamamen kesilmesine karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini belirterek, gerektiğinde kamuya ait sokak lambalarının geceleri kapatılabileceğini söyledi.

Dünya 14.07.2022, 19:20
Macron: Rus doğalgazının tamamen kesilmesine karşı hazırlıklı olun

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rus doğal gazının tamamen kesilmesine karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini belirterek, gerektiğinde kamuya ait sokak lambalarının geceleri kapatılabileceğini söyledi.

Şimdiden alternatif kaynaklara yönelmeleri gerektiğini dile getiren Macron, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili "Bu savaş devam edecek" dedi.

Macron, "Rusya enerjiyi, tıpkı gıdayı kullandığı gibi, bir silah olarak kullanıyor. Kendimizi Rus gazı olmadan yaşamak zorunda kalacağımız bir senaryoya hazırlamalıyız."

Macron, hükümetin enerji tasarrufu için bir plan hazırlayacağını ve bu plana kamuya ait gereksiz ışıkların gece kapatılmasıyla başlayacağını söyledi.

Fransa'nın doğal gaz kaynaklarını çeşitlendirmeye devam edeceğini söyleyen Macron, mevcut krizi atlatmak için açık deniz rüzgar santrallerine geçişi hızlandıracaklarını belirtti ve sınır ötesi enerji işbirliği çağrısında bulundu.

AB yaptırımlarının Fransızların alım gücünü düşürmeye neden olduğuna dikkat çeken muhalefet partileri ise Macron'u, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Ukrayna'dan çekilmeye ikna edememekle suçluyor.

"Bir dünya savaşı istemiyoruz" diyen Macron, 14 Temmuz Bastille Günü yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada "Bizden ne yapmamızı istiyorsunuz? Biz bu savaşa dahil olmadan savaşı sonlandırmak istiyoruz. Rusya'nın yenilmesi ve Ukrayna'nın kendi topraklarını savunabilmesi için her şeyi yapmak istiyoruz." dedi.

Putin ile her şeye rağmen diyalogdan yana olduğunu gizlemeyen Macron, konuşmasında Ukrayna savaşına ilişkin önemli bir politika değişikliği işareti vermedi.

Kaynak: Euronews
Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:54
Günün Karikatürü Tümü