Papa: Kilise okullarında yerli çocuklara soykırım yapıldı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis "tövbe haccı" olarak tanımladığı Kanada ziyaretinde, geçmişte Katolik Kilisesi'ne bağlı okullarda fiziksel şiddete ve cinsel istismara maruz kalan yerli çocuklara "soykırım" uygulandığını söyledi.

Dünya 30.07.2022, 14:36 30.07.2022, 14:44
Papa: Kilise okullarında yerli çocuklara soykırım yapıldı

Yerli çocukların kilise okullarında asimile edilmesini "soykırım" olarak niteleyen Papa Francis, Kanada ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geçtiğimiz günlerde Papa, yatılı kilise okullarında yerlilere yönelik yıkıcı politikada iş birlikçi Katolik Kilisesi üyeleri adına özür dilemiş ancak Kanada hükümeti, Papa'nın ülkedeki kilise tarafından işletilen yatılı okullardaki suistimaller için yerli halklardan özür dilemesinin yeterli olmadığını belirtmişti.

Daha önce neden "soykırım" kelimesini kullanmadığının sorulması üzerine Papa Francis, "Aklıma gelmediği için kullanmadım" dedi.

Emeklilik ve istifa iddialarına ilişkin soruları da yanıtlayan Papa Francis, "İstifayı şu an için bir ihtimal olarak görse de istifa etmeyi düşünmediğini" belirtti. Papa Francis, "Emekli olmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna ise şöyle cevap verdi:

"Şimdiye kadar bu ihtimali düşünmek zorunda kalmadım. Ama bu, yarından sonraki gün düşünmeye başlamayacağım anlamına gelmiyor, değil mi?"

Yorumlar (0)
28
açık
Namaz Vakti 17 Ağustos 2022
İmsak 04:32
Güneş 06:08
Öğle 13:13
İkindi 17:02
Akşam 20:08
Yatsı 21:38
Günün Karikatürü Tümü