Rusya-Ukrayna arasında esir takası

Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatiana Moskalkova, Ukrayna Ombudsmanı Dmytro Lubinets ile görüşmesine ilişkin "Bazı askeri esirlerin listelerini değiştirdik. 40'tan fazla esirin iade edilmesine karar verdik." dedi.

Dünya 11.01.2023, 16:05
Rusya-Ukrayna arasında esir takası

Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatiana Moskalkova, Ukrayna Ombudsmanı Dmytro Lubinets ile görüşmesine ilişkin "Bazı askeri esirlerin listelerini değiştirdik. 40'tan fazla esirin iade edilmesine karar verdik." dedi.

Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatiana Moskalkova ve Ukrayna Ombudsmanı Dmytro Lubinets, Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) Ankara'da bir otelde düzenlediği "21. Yüzyılda İnsan Haklarının Geleceği" konulu uluslararası konferans kapsamında ikili görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Moskalkova, bütün lojistik sorunlarına karşın konferansa 30'dan fazla, dünya ombudsman topluluğundan temsilci geldiğini söyledi.

Moskalkova, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un kendisiyle görüştüğünü aktararak, Türkiye'deki ombudsmanlığın 10. yılının kutlandığını ve Türkiye'de ombudsmanlığa güvenildiğini dile getirdi.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç'u tebrik ederek 5 yıl önce Malkoç'la iki taraflı işbirliği anlaşmasını imzaladıklarını belirten Moskalkova, Türk ombdusmanlarla 40'tan fazla olay incelediklerini ifade etti.

Moskalkova, Malkoç'un yardımıyla İstanbul'daki bir cezaevinde bulunan bazı Rus vatandaşlarını ziyaret ettiğini ve onlarla görüştüğünü kaydederek, Kamu Başdenetçisi Malkoç'un Moskalkova ve Lubinets arasındaki görüşmelere destek verdiğini de vurguladı.

Moskalkova, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle diplomatik ilişkiler olmadığı için Rusya ve Ukrayna ombudsmanları arasında görüşmelerin yapıldığına işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

"Dün, 10 mesele grubu hakkında konuştuk. Mesela; insanlara emeklilik verilmesi konusunda belli evrakların temin edilmesiyle ilgili görüştük. Bazı yerlerde insanların çalışmasıyla ilgili arşivler kalmamış ve bu belgeler mevcut değil, bunların yeniden düzenlenmesi konusunda bazı kişilerin talepleri var. Bu talepleri ilettim.

Bazı askeri esirlerin listelerini değiştirdik ve 40'tan fazla esirin iade edilmesine karar verdik. Bazı Ukrayna vatandaşlarının Rusya'da bulunan ailelerine gelmesi konusunda Lubinets'den yardım istedim. Ağır hastalıkları olanlara da yine ombudsmanların yardımı gerekiyor çünkü insani koridorlar zaman zaman zor çalışmaktadır. Uluslararası Kızıl Haç Komitesinin çalışması konusunda görüşmeler yaptık. Onların esirleri ziyaret etme hakları var. (Esirlerin) Onların ailelerine mektupların gönderilmesi konusunda yardımcı oluyorlar."

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü