Rusya ve Çin, F-35 uçağının enkazı peşinde

Uzmanlar, ABD ile rekabet içinde olan Çin, Rusya gibi birçok ülkenin, Güney Çin Denizi'nde tatbikat sırasında düşen F-35C savaş uçağının enkazına ulaşmaya çalıştıklarını belirtti.

Dünya 29.01.2022, 19:06
Rusya ve Çin, F-35 uçağının enkazı peşinde

AA’nın haberine göre, bu ülkelerin enkaza ulaşması durumunda uçağa ait tüm kritik bilgilerin bu ülkelerin eline geçeceği, ABD'nin ise bunu engellemek için büyük bir çaba sarf edeceği değerlendirmesinde bulunuldu.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, savunma politikaları uzmanı Arda Mevlütoğlu, 25 Ocak'ta ABD donanmasına ait "F-35C Şimşek" tipi savaş uçağının Güney Çin Denizi'nde tatbikat yaparken düşmesini, Çin'in uçağın enkazını ulaşmaya çalıştığına dair iddiaları ve düşen uçaktan dolayı ABD-Çin arasında çıkacak olası krizleri AA muhabirine değerlendirdi.

Prof. Dr. Caşın, Carl Vinson ve Abraham Lincoln uçak gemisi filolarının Güney Çin Denizi'nde müşterek tatbikat yaptığı sırada meydana gelen kazanın özellikle bölgeyi kendi kara suları olarak gören Çin ile ABD'yi karşı karşıya getirerek gerilimi tırmandırabileceğini söyledi.

Pasifik'te ABD-Çin istihbarat savaşının başladığını, ABD'nin 110 milyon dolara mal olan yüksek teknoloji donanımlı uçak enkazının Çin'in eline geçmesine izin vermeyeceğini kaydeden Caşın, uçağın enkazına ulaşmasının, uçağa ait çok kritik bilgilerin Çin'in eline geçmesi anlamına geleceğini belirtti.

Sadece Çin'in değil, ABD ile savunma sanayi rekabetinde olan Rusya ve diğer ülkelerin de enkaza ulaşmaya çalışacaklarını kaydeden Caşın, "Çin, enkaza ulaşması durumunda radardan gizlenme, sensörler ve veri işleme donanımları, 5. jenerasyon ileri harp teknolojisine sahip bu uçağın bütün kritik bilgilerine ulaşır, donanımını öğrenir ve kopyalar, aynısını yapar." dedi.

Deniz hukukuna göre denizde bulunan ganimetin bulana ait olduğunu söyleyen Caşın, ABD'nin, bütün mülkiyet hakkı kendisine ait olan uçağın Çin'in eline geçmesine asla izin vermeyeceğini vurguladı.

Caşın, Çin'in enkaza ulaşmaması için ABD'nin uçağın düştüğü bölgeyi kontrol altına alabileceğini hatta hukuken de buna engel olmaya çalışacağını dile getirdi.

Benzer şekilde 2018-2022'de 5 uçağın düştüğünü hatırlatan Caşın, "9 Nisan 2019'da Japonya'ya ait bir F-35 Pasifik Okyanusu'nda, Kasım 2021'de Mısır'dan kalkan İngiltere'ye ait bir F-35 Suriye açıklarında düştü. Diğer üç F-35 ABD içinde kaza yaptı, bunlarla ilgili çok fazla bilgi yok." dedi.

ABD'nin en stratejik uçakları olan F-35, F-22, C-17 ulaştırma uçağı, savaşın kaderini değiştirecek B-2 ağır bombardıman uçaklarının, Çinliler tarafından bire bir kopyalanarak üretildiğini söyleyen Caşın şunları aktardı:

"Çin, 1 Nisan 2001'de ABD EP-3E istihbarat uçağını Hainan Adası'nda acil inişe zorlandı. Pilotları gözaltına aldı. Uçağın donanım bilgileri kopyalandıktan sonra mürettebat ABD'ye teslim edildi. Dolayısıyla Çin, hem ABD'nin 7 Mayıs 1999'da vurduğu Çin'in Belgrad Büyükelçiliği'nin intikamını aldı hem de uçağını istihbarat bilgilerini ele geçirdi. Çin, ABD'nin bu stratejik silahlarını kopyalayarak deniz kuvvetlerinde olduğu gibi hava kuvvetlerinde de ABD'ye üstünlük sağladı. Bu aslında Çin'in 21. yüzyılda ABD'ye en büyük meydan okuması oldu."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü