Türkiye ilk defa BM platformunda Çin’i Sincan konusunda kınadı

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 43 ülke, BM'de, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara baskı ve şiddet uygulamakla suçlanan Çin'e, bağımsız gözlemcilerin bölgeye ziyaretine izin vermesi çağrısı yaptı.

Dünya 23.10.2021, 21:10
Türkiye ilk defa BM platformunda Çin’i Sincan konusunda kınadı

Aralarında Türkiye’nin de olduğu 43 ülkeden oluşan bir grup, Perşembe günü Birleşmiş Milletler’de Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerini kınayan bir açıklama yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki insan hakları komitesinde geçen yıl 39 ülke Çin’i Sincan eyaletinde Uygurlara yönelik ihlallerini gerekçe göstererek eleştirmişti. Batı ülkelerinin de yer aldığı bu gruba Türkiye, Esvatini ve Liberya da katıldı.

Grup adına konuşan Fransa BM Büyükelçisi Nicolas de Riviere “İşkence, cinsel şiddet ve çocukların zorla ayrılması da dahil olmak üzere geniş çaplı ve sistematik insan hakları ihlallerinin rapor edildiğini görüyoruz. Uygurları ve diğer azınlıkları hedef alan orantısız baskı devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Küba BM Büyükelçisi’nin duyurduğu açıklamada 62 ülkenin Çin’in egemenlik haklarını desteklediği belirtildi. Çin BM Büyükelçisi Zhang Jun suçlamaları temelsiz olarak nitelerken ABD’yi diğer ülkelere baskı yapmakla suçladı.

Zhang “ABD ve birkaç başka ülke kendi insan hakları geçmişlerini örtbas etmek için çaresizce çırpınıyor. Batı ülkelerinin gelişen ülkelere baskı yapma devri çoktan kapandı” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:23
İkindi 16:04
Akşam 18:29
Yatsı 19:51
Günün Karikatürü Tümü