Petrolde yükseliş sürüyor

Petrol fiyatları, küresel enerji krizinin devam etmesiyle yükselmeye devam ediyor. Petrol, kışın yaklaşması ve piyasalardaki enerji krizinin devam etmesiyle Asya işlemlerinde yükselişini sürdürdü.

Ekonomi 18.10.2021, 12:00
Petrolde yükseliş sürüyor

Petrol fiyatları, küresel enerji krizinin devam etmesiyle yükselmeye devam ediyor.

Petrol, kışın yaklaşması ve piyasalardaki enerji krizinin devam etmesiyle Asya işlemlerinde yükselişini sürdürdü.

Vadeli kontratlar, New York’ta geçen hafta yüzde 3,7 yükseldikten sonra varil başına 84 dolara doğru ilerliyor. Doğalgaz ve kömürde yaşanan tedarik sıkıntıları ve fiyat artışları yüzünden elektrik üretimi için petrole olan talep de artıyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, haftasonu yaptığı açıklamada Rusya’nın Avrupa’ya fazladan doğalgaz satışına istekli olduğunu fakat Avrupa Birliği ülkelerinden henüz bir talep gelmediğini belirtti.

Rusya’nın da ekonomik toparlanmayla beraber doğalgaz tüketiminde bu sene rekor seviyeleri gördüğünü vurgulayan Novak, yine de Avrupa’daki enerji krizinin çözülmesi için fazladan satışa hazır olduklarını söyledi.

Diğer yandan, yaşanan enerji krizi Çin’de ekonominin yavaşlamasına da neden oldu. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, ülkede gayrısaf yurt içi hasıla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4.9 artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi büyümenin yüzde 5 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 1,6 yükselişle varil başına 83,62 dolara yükseldi.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 1,2 yükselişle varil başına 85,91 dolar seviyesine ulaştı.

Bloomberght

Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 06:32
Güneş 08:02
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü