TMSF: Cem Uzan Fransa'daki hesaplarından para çekemiyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Cem Uzan’ın 'Paris’te açtığı bir davayı daha kaybettiğini ve kaybettiği dava sayısının 20'yi bulduğunu' açıkladı.

Ekonomi 09.11.2022, 17:53
TMSF: Cem Uzan Fransa'daki hesaplarından para çekemiyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Cem Uzan’ın 'Paris’te açtığı bir davayı daha kaybettiğini' açıkladı. Açıklamada, 'kaybettiği dava sayısı 20’yi bulan Cem Uzan'ın, Fransa’daki mal varlıklarını satamadığı ve Fransız bankalarındaki hesaplarından para çekemediği' belirtildi.

ANKA'nın haberine göre TMSF tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, hakkında kesinleşmiş 47 yılı aşan hapis cezası bulunan Cem Uzan’ın 'Fransa’da Türkiye aleyhine açtığı ve kaybettiği davaların sayısının 20’ye ulaştığı' belirtildi. İmar Bankası ile ilgili olarak Uzan ailesi aleyhine açılan ve kesinleşen mahkeme kararlarının Fransa’da geçerli olabilmesi için, TMSF tarafından 2017 yılında davalar açılmaya başlanmıştı.

'UZAN’IN MAL VARLIĞI ÜZERİNDEKİ İHTİYATİ TEDBİR DEVAM EDİYOR'

Uzan ailesi, ihtiyati tedbirlerin kaldırılması ve Paris’te açılan davaların reddedilmesi için girişimlerde bulundu. Fakat söz konusu girişimlerinin çoğu bugüne kadar hem Paris yerel mahkemeleri hem de temyiz mahkemelerince reddedildi. TMSF’den yapılan açıklamada, "Davaları kaybettiği için Cem Uzan’ın Fransa’daki mal varlığı ve banka hesapları üzerindeki ihtiyati tedbir kararı devam ediyor" denildi.

TMSF’nin açıklamasında "Uzan ailesinin sebep olduğu bu kamu zararı, DİBS’e endekslendiğinde bugünün parasıyla yaklaşık 17 milyar dolara karşılık geliyor" iddiasında bulunuldu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü