"Türk Lirasına Operasyon!"

Rusya, Ukrayna’yı işgâl ediyor ve Amerika başta olmak üzere Batılı ülkeler Rusya’ya karşı askerî seçeneği değil de ekonomik yaptırımları uygulamaya alıyor. Peki, bunun neticesinde ne oluyor?

Ekonomi 24.02.2022, 15:27 24.02.2022, 15:39
"Türk Lirasına Operasyon!"

Yâni hâlihazırda Ukrayna işgâl ediliyor, Rusya bütün Batı âlemi tarafından türlü ekonomik yaptırımlara maruz bırakılıyor, Rusya’nın hareketiyle Batı menşeili dünya düzeninin iflâsı yaşanıyor ve tüm bunların neticesinde Türk Lirası değer kaybediyor.

Bütün bu cereyan eden hadiselerden sonra Rus Rublesi Türk Lirası karşısında değer kazanıyor. Bu normal mi?

Rusya tarafından işgâl edilen, bütün hava ve deniz kuvvetleri işlevsiz hâle getirilen, başkentinin sınırlarına dayanılan Ukrayna Grivnası bile TL karşısında değerini koruyor. Yâni neredeyse tamamen ortadan kaldırılmış bir devletin para birimi bile TL karşısında değer kazanacak.

Bunun yanı sıra müesses nizâmın banisi Batı’nın Amerikan Doları ve Euro’su Türk Lirası karşısında adeta ralli yapıyor.

Tüm bu yaşananlar karşısında piyasanın bu şekilde oluşmasının “normal” olduğundan bahsedilemeyeceğine, yaşananlar “olağanüstü” olduğuna göre artık olağanüstü tedbirler almanın kaçınılmaz olduğunu görmemek için herhâlde gerizekâlı olmak gerekir.

Olağan şartlar çerçevesinde alınabilecek tüm tedbirler -dövize endeksli mevduat hesabı dâhil- alındığına göre artık bu kafadan sıyrılıp, Türk Lirasını hakiki bir değere çıpalamanın, altına endeksli Türk Lirasına geçmenin, Türkiye ekonomisini ayakta tutmak ve bağımsız kılmak için artık stratejik bir zaruret olduğu anlaşılmıyor mu?

Yorumlar (1)
Muzaffer Çabukoğlu 4 ay önce
1980 sonrası Türkiye'ye giydirilen "dış ticaret, serbest kur, düşük kur-yüksek faiz" vb. deli gömlekleri tamamen tasfiye edilmeli. ekonomide entegre reel üretim hedefli, dolar bağımlılığını yok eden, stratejik planlama gereklidir. Serbest ticaret, serbest döviz kuru masallarını artık bırakmalıyız. milli ve yerli üretim ve ülke çıkarları korunmalı her sahada.
25
az bulutlu
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak 03:29
Güneş 05:29
Öğle 13:13
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü