Türkiye’de yaşayan milyonlarca Suriyeliye ait pasaport bilgileri, Telegram uygulamasında ırkçı çağrıların yapıldığı gruplarda paylaşılıyor.

Serbestiyet’in haberine göre gruplarda belgeleri paylaşan “ayaklanist” adlı bir kullanıcı bütün adresleri çıkarmayı vaad ediyor.

Ad, adres, telefon numarası bilgilerin yer aldığı listelerin hangi kaynaktan Telegram gruplarına sızdığı bilinmiyor.

Suriyelilerin pasaport bilgileri sadece İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’nda bulunuyor.

İçişleri: “Hesabın yöneticisinin 14 yaşındaki E.P. olduğu tespit edilmiştir”

İçişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

“Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımız tarafından yürütülen çalışmalarda; ‘Ayaklanış#Türkiye’ rumuzlu bir sosyal medya hesabından bugün, ‘Saat 19.00-20.00 arası Sultanbeyli’de ayaklanma çıkarmaya başlayacağız’ şeklinde paylaşım yapıldığı görülmüştür.

Yapılan incelemede sosyal medya hesabının yöneticisinin 14 yaşındaki E.P. olduğu tespit edilmiştir. Aynı hesaptan Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin kimlik bilgilerinin paylaşıldığı da anlaşılmıştır.

E. P.’ye İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından gerekli işlem yapılmıştır.

Ülkemizde karışıklık çıkarmak isteyenlere, provokasyonlarına çocukları alet etmek isteyenleri tek tek yakalayıp adalete teslim edeceğiz.

Konuya ilişkin soruşturma geniş çaplı yürütülmektedir.”

Netanyahu, katıldığı anma programında protesto edildi Netanyahu, katıldığı anma programında protesto edildi

Göç İdaresi: “Verilerin hangi tarihte alındığının tespiti için soruşturma başlatılmıştır”

Konuyla ilgili Göç İdaresi Başkanlığı da açıklama yaparak, sosyal medyaya sızan bilgilerin güncel verilerle uyuşmadığının tespit edildiğini ve geniş çaplı soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Göç İdaresi’nden yapılan açıklama şöyle:

“Ülkemizde geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerin kimlik bilgilerinin sızdırıldığına ilişkin iddialar hakkında açıklama yapma ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Söz konusu bilgiler incelenmiş ve Göç İdaresi Başkanlığımızdaki güncel bilgilerle uyuşmayan bilgilerin yer aldığı tespit edilmiştir.

Bu nedenle, bu verilerin hangi yıllara ait olduğunun, hangi kaynaktan, hangi tarihte alındığının belirlenebilmesi ve kamuoyuna sağlıklı bilgi verilmesi için geniş çaplı soruşturma başlatılmıştır.”