Fransa'nın son 5 yılda küresel silah ihracatından aldığı pay yüzde 7,1'den yüzde 11'e yükseldi. Fransa silahların yüzde 41’ini Ortadoğu’ya sattı!

Fransa, dünyanın en büyük silah ihracatçıları listesinde ABD'nin ardından ikinci sıraya oturmak için Rusya ile rekabet ediyor.

Satışlarda yaşanan keskin artış ve Asya, Okyanusya ve Ortadoğu ülkelerinden son 5 yıl içerisinde gelen yeni siparişler, Fransız üreticilerin 10 yıl içinde Rus rakiplerini geçebileceklerini gösteriyor.

Stockhol Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (Sipri) raporuna göre, Fransa'nın küresel silah ihracatındaki payı 2018-2022'de yüzde 11 oldu. Yüzde 44'lük artışın ölçüldüğü bu rakam 2013-2017'de yüzde 7,1'di.

Houston bölgesindeki kimya fabrikasında patlama: Yangında 1 kişi yaralandı Houston bölgesindeki kimya fabrikasında patlama: Yangında 1 kişi yaralandı

Raporu yazan isimlerden biri olan Pieter Wezeman, Fransa devletinin savunma sanayisini büyütme çabalarının ve Rusya'ya yönelik yaptırımların Fransa'yı küresel silah ticaretinde öne çıkardığıni söyledi. 

Fransa'nın en çok silah ihracatı yaptığı ülkeler ise Hindistan, Katar ve Mısır olarak kayıtlara geçti. Paris yönetiminin gelecek yıllar için aldığı yüksek hacimli siparişler Fransa'nın küresel silah ticaretindeki payının daha da artacağına işaret ediyor.