Endonezya bunu yaparak, Gazze'de Filistinlilere soykırım uyguladığı gerekçesiyle İsrail'e karşı ilk davayı açan Güney Afrika'ya katılmış oldu.

Endonezya Dışişleri Bakanlığı daha önce İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki "politika ve uygulamalarından" sorumlu tutulması için Endonezya'nın UAD'ye açacağı davanın taslağının hazırlanmasına yardımcı olmak üzere bir uzmanlar ekibi oluşturmuştu.

Yerel Jakarta Post internet sitesine göre, Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, davanın uluslararası hukuka dayalı küresel düzenin desteklenmesine yardımcı olacağını ve Filistinlileri destekleyeceğini söyledi.

Marsudi'nin açıklaması başkent Cakarta'da düzinelerce uluslararası hukuk uzmanı ve akademisyenin katıldığı bir toplantı öncesinde yapıldı.

Geçtiğimiz hafta UAD, Güney Afrika'nın Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilere karşı soykırım suçu işlediği iddiasıyla İsrail'e karşı açtığı davayı incelemeye başlamasının bir parçası olarak iki açık oturum düzenledi.

29 Aralık'ta Güney Afrika, İsrail'i üç ayı aşkın bir süredir şiddetli bir savaşa maruz kalan Gazze Şeridi'nde soykırıma varan suçlar işlemekle suçlayarak UAD nezdinde dava açmıştı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise "Bizi kimse durduramaz - ne Lahey, ne [İran'ın başını çektiği] şer ekseni, ne de başkası." dedi.

Burkina Faso'da sabah namazı sırasında camiye alçakça saldırı! Burkina Faso'da sabah namazı sırasında camiye alçakça saldırı!

Netanyahu bir basın toplantısı düzenledi: "Tüm hedeflerimize ulaşana kadar Gazze Şeridi'ndeki savaşı sürdüreceğiz. Lahey ve şer ekseni bizi durduramayacak" dedi ancak "şer ekseni" ile neyi kastettiğini açıklamadı.