Geçen hafta Cakarta’da düzenlenen bir iş forumunda konuşan Widodo, Endonezya’nın kendisini jeopolitik olumsuzluklardan koruması gerektiğini savundu. Ukrayna’daki çatışma nedeniyle ABD, AB ve müttefiklerinin Rusya’nın finans sektörüne yönelik yaptırım saldırısını örnek gösterdi. Widodo, “Çok dikkatli olun. ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımları hatırlamalıyız. Visa ve Mastercard sorun olabilir.” şeklinde konuştu.

BAĞIMSIZLIK İÇİN MİLLİ FİNANS HAMLESİ

Geçtiğimiz yıl Endonezya, merkezi ve bölgesel hükümetler arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için bir Yurtiçi Hükümet Kredi Kartı (KKP) programı başlattı. Kamu sektörünü yerli sistemleri benimsemeye çağıran Başkan, “bağımsız olabilmemiz” için eninde sonunda “herkesin yerel olarak verilen banka kartlarını kullanabilmesi” gerektiğini vurguladı.

Jakarta Post’a göre Widodo, “Kendi platformlarımızı kullanırsak ve bakanlıklardan yerel yönetimlere ve belediye yönetimlerine kadar herkes bunları kullanırsa, o zaman daha güvenli olabiliriz.” dedi.

BRICS ÜYELİĞİNİ HEDEFLİYOR

Endonezya, satın alma gücü paritesine göre 4,37 trilyon dolarlık GSYİH ile dünyanın en büyük yedinci ekonomisi konumunda. ABD’nin Foreign Affairs ve Foreign Policy gibi politika üreten dergilerinde Endonezya, “Rusya ve Çin’e kaptırılmaması gereken önemli bir ülke” olarak değerlendiriliyor. Ülkenin bağımsızlığına liderlik eden Sukarno’nun mirasına sahip olan Endonezya ise BRICS gibi Asya ittifaklarına katılmayı planlıyor.