Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları:

"15 Temmuz kıyamı demokrasi tarihimize altın harflerle yazdırıldı"

"15 Temmuz kıyamı demokrasi tarihimize altın harflerle yazdırıldı. Üstünden değil 7 yıl 77 yıl geçse dahi 15 Temmuz'u unutmayacağımızı tüm dünyaya bir kez daha ilan ettik. 15 Temmuz'da 63 polisimiz şehit oldu, unutmayacağız. İnsanlık böyle bir ihanet, böyle bir alçaklık görmemiştir. Kontrollü darbe iftirası atanları milletimizin vicdanına havale ediyorum. Bu milletin evlatlarının nasıl bir mücadele verdiğini görmek istiyorsanız yanı başımızdaki müzeyi ziyaret edin. Terörü öven gazete kılıklı tetikçilere, 6-8 Ekim olaylarının gösterdiğiniz vefanın binde birini vatan için şehit düşen kahramanlarımıza da gösterin. Darbe teşebbüsünün boşa çıkmasını aldığımız önlemlere borçluyuz. Güvenlik birimlerimizin görevlerini daha iyi yapmalarını sağlamıştır. FETÖ'cü unsurlardan temizlerken sıkıntıya mahal vermedik.41 bin emniyet mensubunun kurumla ilişiği kesildi."

Kosova'da tansiyon yükseliyor: Sırplar polis noktasına saldırdı 1 kişi öldü Kosova'da tansiyon yükseliyor: Sırplar polis noktasına saldırdı 1 kişi öldü

"Örgütü sadece sınırlarımız içerisinde değil Irak ve Suriye'de başını kaldıramaz hale getirdik"

"31 bin çarşı ve mahalle bekçisi aldık. Toplam 128 bin persoenl alımı gerçekleştirildi. Toplam 158 bin 600 personel alarak emniyetin eksikliklerini giderdik. Halihazırda 340 bin personelimizi görev yapıyor. FETÖ'nün devlet içindeki uzantıların büyük kısmını tahliye ettik. Operasyonlarımız hız kesmeden sürüyor. Eğer bugün Gabar'da, Cudi'de, Tendürek'te bütün bu teröristlerin inlerine giriyor ve bu inlerde yok ediyorsak bunun faili sizlersiniz. Sizlerin kahramanlığı, sizlerin başarısı inanıyorum ki bu inlere onları mahkum edecektir. Örgütü sadece sınırlarımız içerisinde değil Irak ve Suriye'de başını kaldıramaz hale getirdik. Döktükleri şehit kanlarının, milletimize yaşattıkları bedelleri onlara misliyle ödetiyoruz. Bölücü terör örgütüne katılım bugün neredeyse durma noktasına geldi. Türkiye'ye uzanan kirli elleri nerde olursa olsun kırmakta kararlıyız."

"Göçmen meselesinin çözüme kavuşturulmasının da yolu terör örgütleriyle mücadele etmekten geçmektedir"

"Şimdiye kadar 600 bine yakın sığınmacı terörden arındırılan bölgelere geri döndü. Göçmen meselesinin çözüme kavuşturulmasının da yolu terör örgütleriyle mücadele etmekten geçmektedir. Suriye ve Irak'ta terör saldırıları devam ettikçe sığınmacıların ülkelerine dönmeleri beklenenden daha fazla vakit alacaktır. Ana muhalefetin sığınmacılara yaklaşımı insani değil. Denetimler sıkı şekilde devam ediyor. Son iki ayda 36 bin düzensiz göçmen yakalandı, bunlardan 16 bini sınır dışı edildi. Suça karışanlar toplumun huzurunu kaçıranlar sınır dışı ediliyor. Bu meseleyi kültürümüze, inancımıza ve hukuka uygun şekilde hal yoluna koyacağız. Sığınmacılara yönelik nefret söylemlerine yer vermek bize yakışmaz. Yasa dışı göç sorununa karşı kalıcı çözüm sunmaya devam edeceğiz."