Ermenistan Anayasa Mahkemesi, Uluslararası Ceza Mahkemesi yükümlülüklerinin ulusal anayasayla çelişmediğini kabul etti. Açıklandığı anda yürürlüğe giren karar, mahkeme Başkanı Arman Dilanyan tarafından okundu.

Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çocuk Hakları Başkanlık Komiseri Mariya Lvova-Belova'nın ülkeye giremeyeceği anlamına geliyor çünkü Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) Putin ve Lvova-Belova için tutuklama emri çıkarma kararının ardından Ermeni makamlarının onları gözaltına alması gerekecek.

News.am’de yer alan haberde, Ermeni hükümetinin Azerbaycan'ı Dağlık Karabağ'da işlediği sözde suçlardan sorumlu tutabilmek için 2022'nin sonlarında ICC’yi kuran Roma Statüsü'nü Anayasa Mahkemesi'ne onaylanması için sunduğu belirtildi.

Ermenistan, tüzüğü 1998'de imzalamıştı, ancak Anayasa Mahkemesi'nin 2004'te birkaç hükmün o sırada mevcut olan anayasaya uygun olmadığına karar vermesinden sonra belge onaylanmamıştı.

Tutuklama kararı çıkarılmıştı

Merkezi Lahey'de bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi, 17 Mart'ta Putin ve Lvova-Belova hakkında tutuklama emri çıkarmıştı. ICC’nin basın açıklamasında, Putin'in "nüfusun (çocukların) yasa dışı olarak sınır dışı edilmesi ve Ukrayna'nın işgal altındaki bölgelerinden Rusya Federasyonu'na yasa dışı nüfus (çocuklar) transferi suçundan sorumlu olduğu iddia ediliyor" ifadesi yer almıştı. Lvova-Belova'nın da aynı suçları işlediğinden şüpheleniliyor.

Macaristan Putin’e serbest

Macar yetkililer, ülkeye ayak basarsa ICC emriyle Putin'i tutuklamayacaklarını belirtti. Macaristan başbakanlık ofisi, Macaristan'ın UCM'nin temellerini atan Roma Statüsü'nü imzaladığını ve onayladığını, ancak belgenin "Macaristan'ın hukuk sistemine dahil edilmediğini" vurguladı.

Peskov: Erivan’ın tavrını göreceğiz

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Erivan'ın Putin hakkındaki tutuklama kararına ilişkin tutumunu henüz netleştirmediğini söyledi.

Peskov "Henüz bir şey belli değil. Bunu ortaklarımızla görüşeceğiz" dedi