İsrail kanalı, İsrailli tüccarlardan birinin şu sözlerini aktardı: "Gazze'deki savaş nedeniyle doğrudan, hatta aracılar aracılığıyla tüccarlarla alışveriş yapmaktan mahrum kalıyorlar."

"İsrailli bir uyuşturucu satıcısı" kanala, uyuşturucu ticaretinin etkilendiğini ve Fas'ın bir bölgesindeki satıcıların kendisiyle iş yapmayı bırakması nedeniyle milyonlarca şekel kaybettiğini söyledi.

Kanala göre Fas esrarı dünyadaki en yüksek kalite olarak kabul ediliyor ve Fas esrar imparatorluğunun Rif Dağları'nda yer alması nedeniyle fiyatı sürekli artıyor.

Mart 2021'de Fas hükümeti Esrarın Yasal Kullanımına İlişkin Yasayı onayladı .

NATO Genel Sekreteri: Ukrayna daha fazla dayanamaz! NATO Genel Sekreteri: Ukrayna daha fazla dayanamaz!

Kanun, esrar ve ürünlerinin yetiştirilmesi, üretimi, imalatı, nakliyesi, pazarlanması, ihracatı ve ithalatına ilişkin tüm faaliyetlerin tıbbi ve endüstriyel amaçlı lisans sistemine tabi olduğunu öngörmektedir.

Gazete, esas olarak İspanya'ya kaçakçılık yapan İsrailli tüccardan alıntı yaparak şöyle devam etti: İşleri durmuş, İsrail'e sadece küçük miktarlar gönderiyor ve malları kalitesi nedeniyle İsrail'de büyük miktarlarda satılıyor, ancak şu anda işi tehdit altında ve sahibinin Gazze'deki Filistinlilerle birlikte dayanışması nedeniyle işi tehlikede. Mallar gelmiyor. Mal olmayınca uyuşturucu kullananlar da satıcılarda krize girmiş halde.

Son yıllarda Fas, endüstriyel ve sağlık amaçlı esrar ekimini yasallaştırmaya karar verdi

İsrail'de bir kilo “Fas esrarının” 300 bin şekel (yaklaşık 80 bin dolar) fiyatla satıldığına dikkat çekti.

İsrailli tüccar, kendisinin ve Fas'ta uyuşturucu ticaretine karışan çok sayıda İsraillinin ülkenin kuzeyindeki ücra yerlerde yaşadıklarını, yerel ve İsrailli kaçakçılardan yardım istediklerini, deniz yoluyla İspanya'ya kaçtıklarını ve oradan dağıtım yaptıklarını açıkladı. 

Kanal, (R) harfi olarak andığı tüccarlardan birinin kendisine kelimenin tam anlamıyla şöyle dediğini aktardı: “Gazze halkı zor durumdayken sen bizim aracılığımızla geçimini sağlayamayacaksın. Filistinliler Savaştan dolayı açlık çekiyor... Esrarı Başka yer arayın.”

FAS DÜNYANIN 1 NUMARALI ESRAR SATICISI

Fas'ta esrar, ülkenin 1956'daki bağımsızlığından bu yana yasa dışıydı ve 1974'te uyuşturucunun tamamen yasaklanmasıyla da teyit edilmişti, ancak ülkede kısmen tolere ediliyordu. Fas'ta esrar yüzyıllardır yetiştirilmektedir ve ülke şu anda dünyanın en büyük esrar üreticileri arasında yer almaktadır . 2016 yılı itibariyle Fas dünyanın bir numaralı esrar tedarikçisiydi. 26 Mayıs 2021'de Fas parlamentosu , esrarın tıbbi, kozmetik ve endüstriyel amaçlarla kullanımının yasallaştırılması yönünde oy kullandı. 

Fas, dünya esrarının önemli bir kısmını üretiyor; 2012'de yapılan bir araştırma Afganistan'ı en iyi üretici olarak yerleştirmeden önce, 2002-2010 döneminin en iyi üreticisiydi . Fas'ın 2010 yılı üretimi 760 ton kenevir reçinesiydi. 2003 yılında Avrupa'da tüketilen esrarın %70'i Fas'ta üretilmekteydi.  2021 yılında Fas'ta 73.000 hektar arazi esrar yetiştirmek için kullanıldı.