Filistinli Gazeteci Mohammed AbuTaqiya ile Batı Şeria, Kudüs ve Gazze’deki direnişin ahvâlini konuştuk. AbuTaqiya, “Batılılar Ukrayna’ya nasıl destek veriyor? Görüyoruz… Orada bir savaşvar, evet. İslâm dünyası niçin Batılıların yaptıklarına bakmıyor? Ukrayna o kadar destek görüyorsa, Filistin de görmeli! Mescid-i Aksa’ya sahip çıkan, Müslümanları savunan Filistinlilerin nesi eksik?” diye soruyor.

“Kanlı bir seneye girdik”

Yahudiler sene başından beri Müslümanlara olan kin ve nefretini eyleme döktü; onlarca Filistinli İsrail tarafından şehit edildi. İsrail'in artan saldırılarının arkasındaki temel sebep nedir?      

Aslında biz 2023’e şuradan geldik; kanlı bir 2022’yi geride bıraktık. 2023’te olanlar da ortada. Daha kötü günler de biz Filistinli Müslümanları bekliyor… Benyamin Netanyahu ikinci kez İsrail’in başına geldi. Netanyahu hükümetinin eli kanlı… Ocak başından beri yaklaşık 78 Filistinli kardeşimizi şehit verdik. Bunlardan birisi çocuk. 2000’den beri en şiddetli Ocak ayını geride bıraktık. 

Hamas ve El Kassam Tugayları'nın İsrail saldırılarına cevabı ne olacak? Şunu net bir şekilde söyleyebiliriz; İsrail’in zulümleri her geçen gün giderek artıyor. İşgalciler suç işliyor, İsrail hükümeti de bunları koruyor. Yüzlerce hatta binlerce Yahudi, İsrail polisi tarafından korunuyor, bunlar da Filistinlileri kışkırtmak için elinden ne geliyorsa yapıyor.

Filistinli direnişçiler de İsrail’in saldırılarına karşı birlik-beraberlik içinde. Özellikle Batı Şeria’da, İsrail’e karşı Müslümanların bir cephede durduğunu görüyoruz. Bunun arkasında Gazze’de de bir direniş ruhu var… Geçtiğimiz günlerde hem Hamas yetkilileri, hem de bazı cepheler, “İsrail’e karşı sessiz kalmayacağız.” dedi. Direnişin en büyük teşkilatı Hamas’ın askeri kanadı El Kassam Tugayları… Onlar da şöyle bir açıklama yaptı: “Batı Şeria ve Kudüs’teki işgalci İsrail’in suçlarını anbean takip ediyoruz. Direnişin sabrı tükenmek üzere.” Bu gerçekten de önemli bir mesajdır. Burada işgalcilerin yaptıklarına karşı, işgalcilerin zulümleri karşısında dikilen bir güç görüyoruz. Bu güç giderek büyüyor. 2021’de net bir şekilde gördük. Seyful Kudüs’te başlatılan bir operasyondan bahsediyoruz, hatırlarsınız. Batı Şeria’nın da Kudüs’ü desteklemesi, direniş cephelerinin birbirinin arkasında olması işgalcilere karşı birliği sağlama hususunda mühim. Şunu da tecrübe ettik; İsrail ancak karşılık gördüğünde şiddeti azaltıyor. Şiddetten anlıyorlar, sözlü uyarıdan anlamıyorlar, zihniyetleri öyle. Direnişin meydan okuyan açıklaması, bölgedeki Müslümanlar açısından önemli. 

Akabe zirvesi büyük bir tezgâh

Ürdün’de düzenlenen Akabe zirvesi nedir? Kim tarafından, niçin düzenleniyor? Bu toplantının manası nedir?

Akabe toplantısı geçtiğimiz hafta sonu, işgal rejimini rahatlatmak ve Filistin halkının özgürlük mücadelesini kırmak amacıyla Ürdün Krallığı'nın çağrısıyla İsrail, Filistin, Mısır, ABD ve Ürdün'ün katılımıyla Kızıldeniz'in Akabe Körfezi'ne bakan Akabe şehrinde yapıldı.

Akabe zirvesi, Amerika Birleşik Devletleri talimatıyla kurulan bir siyaset masası. Ben buna “istihbarat masası” diyorum. İşgalci İsrail destekleniyor bu masada. Masanın kurulma amacı net bir şekilde İsrail’i güçlü tutmaktır. Batı Şeria’da yeniden silahlanmış direnişin bitirilmesi için zirvede çaba sarf ediyorlar. İsrail, Mısır, ABD ve Ürdün’ün zirveye katılması bir nebze anlaşılabilir bir şey… Peki Filistinlileri temsil etme iddiasında olan, maalesef temsil edemeyen insanların orada ne işi var? ABD, işgalin sinsice sürmesini istiyor, bunlar da bu amaca hizmet ediyor işte. “Büyük, göze batan hamleler yapmayın ama işgali sürdürün. Size karşı çıkan Filistinlilerin direnişini bize bırakın.” diyor Amerikalılar. Sırtlanca hareket ediyorlar, ekonomik baskılar, istihbarat çalışmalarla Filistinlilerin haklarına saldırıyorlar. Müslüman ülkeler de aynı masada oturuyor. Bu da üzücü bir şey. Direnişi desteklemeleri gerekirken, “düşman” ile yatıp kalkıyorlar. Öyleyse Müslüman halklara büyük bir görev düşüyor. Dernek, STK vb. yapılar Filistin şuurunu daha fazla aşılamalı. Böylece halktan devlete karşı da bir baskı doğacaktır. Direnişe destek vermek gerekir. Müslümanların kalbi Mescid-i Aksa için atmalı… Çocuklarıyla, kadınlarıyla, babalarıyla birlikte direniyor Müslümanlar… Akabe masasında bulunan “Filistinliler” yalnızca o masadakilerin arzularını temsil ediyor.

Gazze ve Batı Şeria’daki direniş

Gazze’deki direnişten bahseder misiniz?

Gazze’de direniş oturmuş bir vaziyette. Roketli silahlardan, İHA’lara ve uzun namlulu silahlara kadar, mücahitler kendini gösteriyor. Bugün Gazze 17 yıldır kuşatma altında. Tüm bunlara rağmen, azmimizle, irademizle “Bunu yapabiliyoruz” diyebilen bir direnişten bahsediyoruz. İşgalci İsrail’e adeta orada ders veriliyor. 2021’de ve daha sonrasında yaşananları gördük. Evet, İsrail’in imkanları daha iyi. Gazze’deki Müslümanların silahları kötü olabilir; ama onların göğüsleri iman dolu. Burada halk desteği ve iradenin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. 

İrade ve kendinden zuhur

Peki Batı Şeria’daki direniş? Orada hâl nasıl?

Batı Şeria’da direniş 2022’de hararetlendi. Direniş, kendini ihya etmeye çalışıyor. Akabe’de toplanan direnişdüşmanı istihbarat servisleri Batı Şeria’da direnişi sekteye uğratmak için her şeyi yaptı, anlatmıştık. 2005-2007 yılları arasında Kudüs ve Batı Şeria’daki direnişçileri yok etmek için her şeyi yaptılar. Direnişe ciddi bir darbe vurduklarını söylemek de yanlış olmaz. Şimdi baskı altındaki Müslümanlar 2021’den beri silkelendi, 2022’de direnişler arttı. Orada da stratejik şeyler yaşanıyor. Birkaç eylem yapıldı. İsrail Batı Şeria’daki direnişlere “gelip-geçici” diye bakıyor. Ama öyle değil. Ariha, Cenin, Nablus, Al Halil’de kendinden zuhurla kurulmuş, seferberlik hâlinde olan yapılar var. Bu yılın başından yana önemli eylemler oldu. İsrail’in suçlarına karşı direneceğiz. Direnen insanlar yalnız bırakılmamalı. Örnek olsun diye söylüyorum; Batılılar Ukrayna’ya nasıl destek veriyor? Görüyoruz… Orada bir savaş var, evet. İslâm dünyası niçin Batılıların yaptıklarına bakmıyor? Ukrayna o kadar destek görüyorsa, Filistin de görmeli! Mescid-i Aksa’ya sahip çıkan, Müslümanları savunan Filistinlilerin nesi eksik?

Röportaj: Oğuz Can Şahin