Türkiye Brezilya'dan dev petrol platformu satın aldı Türkiye Brezilya'dan dev petrol platformu satın aldı

Avustralya Doğal Kaynaklar Bakanı Madeleine King’in Çarşamba günü Brüksel’de AB’yi kritik mineral yatırımlarında geri kaldığı konusunda uyarmasının ardından Fransa Enerji Dönüşümü Bakanı Agnès Pannier-Runacher aynı gün King ile bir kritik mineral işbirliği anlaşması imzaladı. Pannier-Runacher sabah saatlerinde de Kanadalı mevkidaşı ile de benzer bir anlaşma imzaladı.

Fransız bakanın ofisinden yapılan açıklamada, “Değerlerimizi ve uygulamalarımızı paylaşan ülkelerle [Avustralya ve Kanada] anlaşmalar imzaladık,” denildi.

Avustralya ve Kanada nikel, lityum ve bakır gibi kaynaklar bakımından hayli zengin. Bu madenler, AB’nin enerji dönüşümünün güvenliğini sağlamayı amaçlayan Kritik Hammaddeler Yasası’nda (CRMA) listelenen kritik metaller arasında yer alıyor.

King yaptığı basın açıklamasında, “Bu ortak çalışma sayesinde Fransa ve Avustralya hükümetleri kritik mineraller için istikrarlı tedarik zincirleri oluşturmanın önündeki engelleri aşmanın yollarını inceleyecekler,” dedi.

Bu anlaşmalar iki taraflı, yani Fransa, Almanya ve İtalya arasında Haziran ayında kabul edilen kritik hammaddelere ilişkin üçlü işbirliğinin ya da AB stratejisinin bir parçası değil.

AB Avustralya ile, Avustralya’nın kritik minerallerine erişimi de içeren bir serbest ticaret anlaşması için müzakereler yürütüyor.

Perşembe günü (bugün) Avustralya, Almanya, Fransa ve diğer ülkeler, 90’dan fazla siyasi, kurumsal ve finansal karar vericiyi bir araya getirecek olan IEA Kritik Mineraller ve Temiz Enerji Zirvesinde konuyu daha fazla tartışma fırsatı bulacak.