Fransa'da hükümetin, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un talebi üzerine parlamentoda oylanmadan tartışmalı emeklilik reformunu kabul etmesine öfkelenen Fransızlar, protestolara başlayarak demir ve kara yollarını kapattı.

Protestolarda 1789 Fransız İhtilali’ne gönderme yapılarak "16. Louis’in kafasını kestik, yeniden başlayabiliriz Macron!" sloganları atıldı.

Fransız basınındaki haberlere göre, Başbakan Elisabeth Borne'un, bir yasa tasarısının Meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan Anayasa'nın 49. maddesinin 3. fıkrasını emeklilik reformuna ilişkin tasarı için devreye sokması Fransızları öfkelendirdi.

Halk, başkent Paris başta olmak üzere birçok kentte sokaklara döküldü.

Göstericiler, Paris'teki en işlek otoyolu trafiğe kapatırken kent merkezinde toplanan kalabalık ile polisler arasında arbede yaşandı.

Yüzlerce kişinin Toulon kentinde demir yolunda eylem başlatmasıyla tren seferleri askıya alınırken Rennes kentinde binlerce kişi Macron ve hükümete karşı sokaklara çıktı.

İÇİŞLERİ BAKANI POLİSİ MÜDAHALEYE ÇAĞIRDI

Boulonnais bölgesinde de Genel İş Sendikasının (CGT) çağrısıyla işçiler, yüzlerce abonenin elektriğini kesti.

Paris ve Lille kentinde protestolara katılan öğrencilere ise polisin sert müdahalesi devam ediyor. Güvenlik güçlerinin bazı öğrencileri yaka paça gözaltına alması kameralara yansıdı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, polisi gösterilere müdahale etmeye çağırdı.

Fransa Başbakanı Borne, dün bir yasa tasarısının meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan Anayasa'nın 49. maddesinin 3. fıkrasını, emeklilik reformuna ilişkin tasarı için devreye koyduğunu açıklamıştı.

Başbakan'ın açıklaması sonrası Paris başta olmak üzere birçok kentte halk protestolara başlamış, polisin müdahale ettiği gösterilerde 310 kişi gözaltına alınmıştı.

Paris'te polislerin meydandan tahliye ettiği göstericiler, dağıldıkları ara sokaklarda çöp, araç ve bazı kamu mallarını ateşe vermişti.

ANAYASA'NIN 49. MADDESİNİN 3. FIKRASI

Anayasa'nın 49. maddesinin 3. fıkrası, yasa tasarısının oylanmadan Ulusal Meclisten geçirilmesi için hükümete yetki veriyor ve buna karşı muhalefetin gensoru önergesi sunmasına olanak sağlıyor.

Gensoru önergesi, Meclisteki milletvekillerinin çoğunluğunun desteğini alırsa hükümet düşüyor.

Önerge, Mecliste çoğunluk tarafından desteklenmediğinde ise yasa tasarısı, Mecliste oylanmadan geçilmiş sayılıyor ve Senatonun önüne geliyor.

Başbakan Borne'un içeriğini 10 Ocak'ta açıkladığı emeklilik reformuna karşı kitlesel grev ve gösteriler için Fransızlar defalarca sokağa indi.

Milyonlarca Fransız'ın karşı çıkarak kitlesel grevler ve gösteriler başlattığı reform, emeklilik yaşının kademeli olarak 2030'a kadar 62'den 64'e çıkarılmasını içeriyor.