Fransa, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından erken genel seçime gitti. İlk tur sonuçları, ülkede aşırı sağın yükselişte olduğunu gözler önüne serdi.

Le Pen önde, Macron sıkıntıda: Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN), %34 oy oranıyla ilk turdan zaferle ayrıldı. Sol ittifak yüzde 29 ile ikinci olurken, Macron'un merkez sağ ittifakı yüzde 20.5-23 bandında kalarak üçüncülüğe razı oldu.

Aşırı sağı durdurma çabaları: Beklenmedik sonuçlar, tüm siyasi cephede panik yarattı. Macron, ikinci turda "Cumhuriyetçi ve demokratik güçlerin birleşmesi" çağrısında bulunarak aşırı sağa karşı ortak cephe oluşturmaya çalışıyor. Sol partiler ise, Macron'a "kazanma şansı olmayan adaylarını" çekerek aşırı sağa karşı birleşme çağrısında bulunuyor. Bu durum, Macron'a yönelik bir baskı unsuru oluşturuyor.

İkinci tur belirleyici olacak: 7 Temmuz'da yapılacak ikinci tur seçimleri, Fransa'nın siyasi geleceğini şekillendirecek. Aşırı sağın parlamentoda çoğunluğu elde etme ihtimali, ülkede endişe yaratıyor.

Detaylar:

"Ukrayna'nın NATO üyeliği savaş anlamına gelir!" "Ukrayna'nın NATO üyeliği savaş anlamına gelir!"
  • Seçimlere katılım oranı son 40 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 70'e ulaştı.

  • Macron, seçim sonuçları ne olursa olsun cumhurbaşkanlığından istifa etmeyeceğini açıkladı.

  • Sol ittifak içindeki Sosyalist Parti (PS) ve Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) gibi partiler, aşırı sağı durdurmak için stratejik olarak adaylarını geri çekebilirler.

Fransa, tarihinin en kritik seçimlerinden birini yaşıyor. İkinci turda aşırı sağın durdurulup durdurulamayacağı, ülkenin siyasi geleceğini belirleyecek.