Fransa’da, emeklilik yaşını kademeli olarak 64’e yükseltmeyi öngören reforma karşı çıkan 1 milyonu aşkın Fransız sokağa indi. Fransa İçişleri, gösterilerde en az 172 kişinin gözaltına alındığını, 149 polis ve jandarmanın yaralandığını belirtti.

Fransa’da emeklilik yaşının 2 yıl artırılarak 64’e yükseltilmesini içeren reformun ardından ortalık karıştı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talebi üzerine parlamentoda oylanmadan tartışmalı emeklilik reformunu kabul edilmesine tepki gösteren vatandaşlar, Başbakan Elisabeth Borne’un reformu mecliste oylamaya sunmadan Anayasa’nın 49. maddesinin 3. fıkrasını devreye alarak kabul ettiklerini açıklaması üzerine başkent Paris’te bir araya gelerek gösteri düzenledi.

Göstericiler, hükümetten, mecliste oylama yapılmadan nihai olarak kabul edilen reformdan vazgeçilmesini talep etti.

172 gözaltı 

Dijon, Rennes ve Rouen’de polis ve göstericiler arasında gerginlik yaşandı. Başkent Paris’te emniyetin onay verdiği protestoda da polis ve göstericiler arasında arbede çıktı. Göstericilerden bazıları Paris sokaklarındaki çöp ve çöp bidonlarını ateşe verdi, otobüs duraklarını tahrip etti.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, yerel basına yaptığı açıklamada, gösterilerde en az 172 kişinin gözaltına alındığını, 149 polis ve jandarmanın yaralandığını belirtti. Darmanin, ülke genelinde 140 yangın söndürüldüğünü ve Paris’te 50 yangının sürdüğünü kaydetti.

Organizatörlere göre Fransa’daki gösterilere 3,5 milyon, İçişleri Bakanlığına göre ise 1 milyon 89 bin kişi katıldı.