İşgalci İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerine kara, hava ve denizden yürüttüğü saldırılar, ardında ölü ve yaralıların yanı sıra büyük yıkımlar bırakarak 270. gününde sürüyor.

İsrailli müzakere heyeti esir takası görüşmeleri için Kahire'de İsrailli müzakere heyeti esir takası görüşmeleri için Kahire'de

Han Yunus kentinin doğusunun boşaltılması çağrısı yapıldı

İsrail ordusu, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğusunun boşaltılması çağrısında bulundu. Bölge halkı, İsrail ordusunun "güvenli bölge" olarak ilan ettiği batıdaki El-Mevasi'ye göç etmek zorunda kaldı. Ancak El-Mevasi, altyapıdan yoksun, açık bir arazi olduğu için göç edenler zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Su, gıda ve sağlık hizmetlerine erişimde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Yüzlerce Filistinli, daha önce sığındıkları bu bölgeye yeniden göç etmek zorunda kaldı. İsrail'in tahliye çağrısının sivilleri zorla yerinden etme amacı taşıdığı endişesi dile getiriliyor.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda çok sayıda Filistinli öldü ve yaralandı

Çok sayıda sivilin ölümü ve yaralanmasıyla sonuçlanan saldırılarda, Gazze kentindeki Sabra ve Cela Caddesi, Şucaiyye, Tuffah ve Zeytun mahalleleri ile Nusayrat Mülteci Kampı hedef alındı. İşgalci Yahudi ordusu ile Filistinli silahlı gruplar arasında Şucaiyye ve Refah'ta şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Hamas ve İslami Cihad, çatışmalarda İsrail ordusuna kayıplar verdirdiklerini açıkladı. Saldırılarda bir Filistinli gazeteci daha hayatını kaybetti, Gazze'de hayatını kaybeden gazeteci sayısı 153'e yükseldi. BM verilerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılarda 38 binden fazla Filistinli şehit oldu.

UNRWA: İsrail'in kısıtlamaları nedeniyle Gazze'de insani müdahalede bulunmak çok zor

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail'in Gazze'ye yardım girişlerine getirdiği kısıtlamaların insani yardımları engellediğini duyurdu. UNRWA yetkilisi Louise Wateridge, Gazze'de hayat kurtarıcı yardımların ulaştırılması için sürekli ve öngörülebilir yardım girişine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Yardım ekiplerinin İsrail'den izin alabilmek için büyük mücadele verdiğini söyleyen Wateridge, Gazze'de temiz su ve ilaç sıkıntısı çekildiğini, durumun "korkunç" olduğunu vurguladı. Wateridge, İsrail'in kısıtlamalarının kaldırılması ve Gazze'ye yardım ulaştırılmasının sağlanması çağrısında bulundu.

Batı Şeria'da 3 Filistinli yaralandı

İşgalci Yahudiler, Batı Şeria'nın Nablus kentindeki Asıra Kabeliyye beldesine saldırdı. Saldırıda 3 Filistinli yaralandı. Ayrıca El Halil'deki Um Hayr bölgesinde de İsrail güçleri Filistinlilere saldırdı. Gaz ve gerçek mermi kullanılan saldırıda çok sayıda Filistinli gazdan etkilendi. 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'da Yahudilerin saldırılarında 556 Filistinli hayatını kaybetti.

Batı Şeria Çatışma Yahudi Askerler 6Y

Filistinli direniş grupları, Gazze'nin içinde ve sınırda İsrail askerleri ile araçlarını hedef aldı

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ve İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri, Gazze Şeridi'nin içinde ve İsrail sınırına yakın noktalarda İsrail askerlerine ve araçlarına yönelik saldırılar düzenledi. Refah ve Şucaiyye'de düzenlenen operasyonlarda İsrail askerlerinin öldüğü ve yaralandığı belirtildi. Ayrıca, İsrail'in sınır yerleşim yerleri ve askeri üslerine roketatar ve havan toplarıyla saldırılar gerçekleştirildi.

BM: İsrail’in Han Yunus’un boşaltılması yönündeki çağrısı son derece endişe verici

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'u boşaltma çağrısının binlerce kişinin zorla yerinden edilmesine ve büyük bir insani krize yol açabileceği konusunda uyardı. OHCHR, bölge halkının zaten gıda, su ve barınak gibi temel ihtiyaçlardan yoksun olduğunu vurgulayarak, tahliyelerin acil bir durum yaratabileceğini belirtti. İsrail ordusu ise Han Yunus'un doğusunun "güvenlik gerekçesiyle" boşaltılması gerektiğini iddia ediyor. Ancak bölge halkı, zor şartlar altındaki El-Mevasi bölgesine göç etmek zorunda bırakılıyor.

Batı Şeria’da bir İsrail askeri öldü

İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da, Nur Şems Mülteci Kampı'nda İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çıkan çatışmada, yola döşenen patlayıcının infilak etmesi sonucu bir İsrail askeri öldü, bir subay ağır yaralandı. Olayın sorumluluğunu İslami Cihad Hareketi'nin silahlı kanadı Kudüs Seriyyeleri Tulkerim Tugayı üstlendi. 

Han Yunus kentindeki Gazze-Avrupa Hastanesi boşaltılıyor

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik başlattığı ve 7 Ekim'den bu yana aralıksız devam eden hava saldırıları, bölge halkını derin bir insani krize sürüklüyor. Han Yunus kentinde bulunan ve Gazze'deki sayılı sağlık kuruluşundan biri olan Gazze-Avrupa Hastanesi, İsrail ordusunun bölgeyi boşaltma çağrısının ardından tahliye edilmeye başlandı.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı açıklamada, Han Yunus'un doğusunda yaşayan Filistinlilere "güvenlikleri" için derhal bölgeyi terk etme çağrısında bulunmuştu. Ancak bölge halkı ve uluslararası toplum, bu çağrının sivilleri zorla yerinden etme ve toplu cezalandırma amacı taşıdığı endişesini dile getiriyor.

İsrail ordusunun uyarısının ardından harekete geçen hastane çalışanları, hasta, yaralı ve tıbbi cihazları tahliye etmeye başladı. Sağlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, Gazze-Avrupa Hastanesi'nden tahliye edilenler, kent merkezindeki Nasır Hastanesi'ne naklediliyor. Ancak hemşireler ve doktorlar, hastane ve çevresinin bombalanması halinde sivillerin zarar görmesinden endişe ediyor.

İsrail'in boşaltma çağrısıyla birlikte binlerce Filistinli, Han Yunus'un doğusundan Refah'ın batısındaki El-Mevasi bölgesine göç etmek zorunda kaldı. Ancak yerleşim yeri olmayan bu bölgede, barınma, su, gıda, temizlik ve sağlık gibi temel insani ihtiyaçlar karşılanamıyor. Altyapıdan yoksun olan El-Mevasi'de, yerinden edilen Filistinliler oldukça zorlu koşullar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Gazze-Avrupa Hastanesi'nin tahliyesi, İsrail'in saldırıları nedeniyle zaten çökmüş durumdaki Gazze sağlık sistemine bir darbe daha vuruyor. Uluslararası toplum, İsrail'i sivilleri hedef almaktan vazgeçmeye ve insani yardımların önündeki engelleri kaldırmaya çağırıyor.

İşte dakika dakika İsrail ile Filistin arasında yaşananlar:

05:00 İsrail'in 7 Ekim'den bu yana şiddetli saldırı düzenlediği Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentindeki Gazze-Avrupa Hastanesi çalışanları, İsrail'in hastanenin bulunduğu bölgenin boşaltılması yönündeki uyarısının ardından hasta, yaralı ve cihazların tahliyesine başladı.

04:34 İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria'da dün, Nur Şems Mülteci Kampı'nda meydana gelen patlamada bir İsrail askerinin öldüğü bildirildi.

03:46 Lübnan'daki Hizbullah Hareketi, İsrail ordusuyla yaşanan çatışmalarda bir üyesinin öldüğünü duyurdu.

01:48 İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerine düzenlemeye devam ettiği saldırılarda çok sayıda Filistinli sivil öldü ve yaralandı.

00:01 Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta binlerce kişiye "bölgenin boşaltılması" çağrısı yapmasından son derece endişe duyulduğunu açıkladı.

- İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694'ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 900 Filistinli öldü, 86 bin 60 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerleri ile Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin saldırılarında 556 Filistinli hayatını kaybetti.