AB, Mali'deki eğitim misyonunu askıya alma kararını değiştirmedi

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin savunma bakanları, Mali'deki AB eğitim misyonunu askıya alma kararını teyit etti.

Genel 17.05.2022, 18:47 18.05.2022, 15:02
AB, Mali'deki eğitim misyonunu askıya alma kararını değiştirmedi

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin savunma bakanları, Mali'deki AB eğitim misyonunu askıya alma kararını teyit etti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Savunma Bakanları Toplantısı'nın bitiminde basına bilgi verdi.

Toplantıda Mali'deki durumu görüştüklerini aktaran Borrell, Ağustos 2020'den bu yana yönetimde olan cunta hükûmetinden Rus paralı asker grubu Wagner'in müdahale etmeyeceğine yönelik garantileri alamadıklarını söyledi.

Borrell, ayrıca ülkede insan hakları ihlallerinin arttığını, Mali'nin Sahel bölgesinde terörle mücadele amacıyla kurulan G5 Sahel Gücü'nden çekildiğini, bu nedenlerle geçen ay aldıkları eğitim misyonlarını askıya alma kararının teyit edildiğini bildirdi.

Ayrıca AB'nin yapacağı askeri malzeme teslimatlarının da durdurulduğunu kaydeden Borrell, "Bu Sahel'den ayrılacağımız anlamına gelmiyor. Tam tersine orada daha fazla ve daha iyi işler yapmak istiyoruz. Bunun için askeri kaynaklarımızı Mali'ye komşu ülkelere yerleştireceğiz." dedi.

Borrell, Mali eğitim misyonunu iptal etmediklerini, misyonun personel sayısının azaltılacağını, misyonla ilgili yeni stratejik değerlendirmelerini yakında üye ülkelere sunacağını aktardı.

AB, Mali yönetiminin Rus paralı asker grubu Wagner ile ilişkileri sonrasında ülkede bulunan ve askeri eğitim amaçlı misyonu EUTM'nin çalışmalarını nisan başında askıya almıştı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü