Görüş: Altına endeksli liraya doğru adım adım

Türkiye, adım adım Türk Lirası'nı altına endekslemek ve senelerdir memleketin gündemini işgal eden, ekonomik hayatı baltalayan, fakiri daha fakir zengini daha zengin eden kur dalgalanmasını artık memleketin gündeminden tamamen çıkartmak üzere aksiyona başlamış bulunmaktadır.

Görüş 10.06.2022, 11:48 04.07.2022, 17:03
Görüş: Altına endeksli liraya doğru adım adım

Geçtiğimiz aralık ayında kurda yaşanan frekansı yüksek dalgalanma esnasında yayınladığımız Baran Dergisi'nin “Olağanüstü Şartlara Olağanüstü Müdahale” manşetli 779. Sayısında, Türkiye ekonomisinin artık palyatif tedbirlerle günü kurtarmanın bile mümkün olmadığı bir döneme girmiş bulunduğunu hatırlatmış ve yedi maddelik tavsiyede bulunmuştuk.

Bu maddelerden biri de “Yatırımların ve devlet şirketlerinin halka arzedilmesi” idi. Yatırım konusunda yaşanan sıkıntıların çözülmesi adına devletin, tasarruflarını nasıl değerlendireceğini düşünen halkı büyük projelere ve şirketlere ortak edebileceğini belirtmiştik.

Yatırım enstrümanlarının çeşitlendirilmesi

Yatırım enstrümanlarının çeşitlendirilmesi mevzuunda şunları söylemiştik;

“Erdoğan başta olmak üzere konu her ne olursa olsun sürekli olarak ön plana çıkartılan yol, köprü, havalimanı, hastahane gibi yapılmış ve planlanan yatırımların halka arz edilmesi. Öyle ya, bu işleri yapmak için ihtiyaç duyulan finansman niçin yerli kaynaklardan sağlanmasın ve yatırımcısı millete kazandırmasın?

Bir süredir muhalefet tarafından Katar ile Birleşik Arab Emirliklerine peşkeş çekileceği iddia edilen Aselsan, Roketsan, Havelsan, TPAO, BOTAŞ gibi şirketler de halka arz edilmelidir. Yalnız bu bildik mânâda bin türlü manipülasyona açık borsa üzerinden değil de, devlet bankalarından alınabilecek hisse senetleri üzerinden, sermayenin bunu fırsat bilip hisselere çöreklenmesine karşı tedbirler alınmak suretiyle ve her sene elde edilen kâr payının dağıtılması şartıyla yapılmalıdır.

Böylelikle yatırım enstrümanları çeşitlenecek ve millet yatırım için döviz, emlak, oto üçgenine sıkışıp kalmaktan kurtulacak, piyasadaki para deveranı da hızlanacaktır.”

İlk adım Gelir Endeksli Senet

Hazine ve Maliye Bakanlığı da dün akşam saatlerinde ekonomiye ilişkin yeni adımlar attığını açıkladı ve Türk lirasını desteklemek amacıyla Gelir Endeksli Senet (GES)’in çıkarılacağını duyurdu.

Bakanlık açıklamasında, "Bakanlığımızca, vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir" denildi.

Şirketlere kişiler ortak olabilecek

GES kapsamında vatandaş alacağı senetlerle dev kamu iştiraklerinin karına ortak olabilecek. İhraç edilecek senetler üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak olup kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacak. Senedin kupon ödemesine esas teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecek. Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı, ihraç aşamasında bakanlık tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecek.

Sırada Türk Altın Lirası var

Öncelikli sorunumuz, Türk Lirası’nın para olma vasfını halen yerine getirememesi. Başta bu sorunun çözülmesi adına TL’nin hakiki bir kıymet vahidi olan altına endekslenmesi gerekiyor. Hazine Bakanlığı’nın attığı adımları tam manasıyla yerli yerine oturtacak asıl saik ise Türk Lirası’nın altına endekslenmesi.

Türk Lirası altına endekslenirse ne olacak?

-Hakiki bir değeri olan Türk Altın Lirası’nın bir tasarruf vasıtası olarak kullanılabilmesine olanak sağlayacak.

-Bankalardaki döviz cinsinden tutulan mevduatların bu sayede piyasadaki para deveranına dahil edilmesi sağlanacak.

-Vadeli anlaşmalarda ödeme cinsi olarak Türk Altın Lirası kullanılacak ve fiyatlandırmalar döviz baskısından arındırılacak.

-Üretilen mal ve hizmetler Altın Lira üzerinden fiyatlanacak ve kur dalgalanmalarından kaynaklanan enflasyon karşısında Türk Altın Lirası adeta bir dalgakıran vazifesi görecek.

-Tedavülde sırf döviz üzerinden para kazanma imkânının daralması sebebiyle para kazanmak isteyenler fiili yatırımlar yapmaya yönelmek zorunda kalacak.

-Bilhassa servet sahiplerinin kurdaki dalgalanmayı fırsat bilip, Türk Lirası cinsinden sabit gelirli vatandaşı soyup soğana çevirmeleri engellenmiş olacak.

-Türk Altın Lirası’nın yabancı paralar karşısında satın alma gücünü muhafaza ediyor olması dolayısıyla memleket içindeki, adına sunî kazanç diyebileceğimiz birçok rant kapısı da bu vesileyle kapanmış olacak.

-Türk Altın Lirası’na geçilmesinden sonra paranın değeriyle bugünkü gibi oynanamayacak.

-Yüksek enflasyon, yüksek kur, yüksek faiz gibi bahisler Türkiye’nin gündeminden çıkacak.

-Para üzerinden para kazanma imkânı daralacak.

-Servet ve tasarruf sahipleri daha fazla gelir elde etmek için üretime yönelmek zorunda kalacak. Bu da tabiî olarak durağanlaşan ekonomiye dinamizm getirecek ve para sirkülasyonun hızlanmasına, servetin tabana doğru yayılmasına ve dolayısıyla hakiki bir iktisadî büyümeye sebeb teşkil edecek.

Adım adım altına endeksli liraya doğru

Bugünden bakıldığında görülüyor ki, Türkiye, adım adım Türk Lirası'nı altına endekslemek ve senelerdir memleketin gündemini işgal eden, ekonomik hayatı baltalayan, fakiri daha fakir zengini daha zengin eden kur dalgalanmasını artık memleketin gündeminden tamamen çıkartmak, hakiki bir kalkınmaya odaklanmak, bununla beraber Türkiye’yi parası üzerinden operasyona maruz bırakılan memleket olmak vasfından çıkartmak, geliştirdiği dış ekonomik işbirliklerini, bu hakiki değer üzerinden realize ederek yalnız Türkiye’yi değil aynı zamanda çevresini de dolar ve dolara dayalı finansal operasyonlardan korumak, bağımsızlığını kazanmak ve paydaşlarını da bağımsızlaştırmak üzere aksiyona başlamış bulunmaktadır.

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (5)
murat bektaş 9 ay önce
mükemmel bir çözüm önerisi.
Ekonomist 9 ay önce
Paranın değeri paranın emisyonu ile dolaşımhızına bağlıdır. Siz değeri korumak için emisyonu sabitlerseniz, ki altına endekslemek, emisyonu sabitlemek anlamına gelir, bu durumda dolaşım hızı yavaşlar. Yani para bulunamaz hale gelir. Bu durumda ya ticaret alışveriş vs durur ya da alternatif yabancı paralar kullanılmaya başlanır, yerli para etkinliğini yitirir. Nitekim Bretton Woods da altın para sisteminden vazgeçilmesinin nedeni budur. Hasılı para politikası zor ve uzmanlık isteyen bir iştir. Akla gelen her fikiri uygulayabileceğiniz bir alan degildir.
Düşünen Adam 9 ay önce
Tedavüle para sokmak istiyorsan, yani emisyon hacmini arttırmak istiyorsan, altın lirada, değer üretmek zorundasın. Değeri olmayan parayı sulandırıp hacmi arttırınca alışveriş mi hızlanıyor, enflasyon mu oluyor?
Bretton Woods konferansında alınan karar, Amerika’nın milli parası için değil, doların dünya çapındaki rezerv para koruyabilmek içindi. Ki Amerika hariç geri kalan ve bunu kabul eden herkes için yanlış karardı. Bugün Avrupa, Çin, Rusya ve hatta Türkiye zaten kendisini bu para düzeninin dışına atabilmek için uğraşmıyor mu?
Ekonomistmiş. S. Ordan.
Muzaffer Çabukoğlu 8 ay önce
Altın para sistemi veya kağıt para (itibari para) sisteminin tek başına belirleyici bir rolü yoktur. Asıl mesele reel üretimde ve yüksek-süper teknolojili ürünlerde güçlü olmaktır. Uzun yıllar dış ticaret açığı ve cari açık veriyoruz. Yani kilosu 100 liralık mal üretip, karşılığında kilosu 21.000 liranın üzerinde yolcu uçağı ithal edersen sonuçta dış ticaret açık verir. Aslında para emeğin-reel üretimin yansımasıdır. Bir de kağıt para, zor dönemlerde matbaada basıldığı için devletlerin işine gelir. Elbette enflasyon yükselir, ancak zor dönemlerde devletlere durumu idare etme imkanı sağlar. Güçlü ekonominin üç temeli vardır: 1- Güven ortamı, 2-Reel üretim, (özellikle katma değeri yüksek ürünlerde), 3- Finansal oyunları çok iyi bilmek ve finans spekülatörlerinin (vurguncularının) oyunları ile 30 yıllık ekonomik kazanımları birkaç günde kaybetmemek.
Abdullah davudoğlu 9 ay önce
Ülkemizde devletin elindeki 700 tona karşılık halkın elinde mevcut atıl vaxiyetteki (tahminen) 5-8 bin ton altının iktisadi sisteme girmesi halinde olabilecekleri düşünün
Namaz Vakti 09 Şubat 2023
İmsak 06:34
Güneş 08:00
Öğle 13:23
İkindi 16:10
Akşam 18:37
Yatsı 19:58
Günün Karikatürü Tümü