Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, 12 yıl aradan sonra devlet başkanı düzeyinde ilk resmi ziyaret için Japonya'ya gitti.

Yonhap'ın haberine göre, Yoon, Japonya'ya iki günlük resmi ziyareti kapsamında Tokyo'daki zirvede Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile bir araya geldi.

İki liderin görüşmesi öncesi Güney Kore Sanayi, Ticaret ve Enerji Bakanlığınca yapılan açıklamada, Japonya'nın, Güney Kore'ye bazı ürünlerin ihracatına getirdiği kısıtlamaların kaldırılması ve buna karşılık Güney Kore'nin, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdindeki şikayetini geri çekeceği konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi.

Yoon'un Tokyo'daki zirveye katılımıyla 12 yıl ara verilen karşılıklı ziyaretler tekrar başladı.

Bangladeş'te meydana gelen otobüs kazasında 19 kişi öldü Bangladeş'te meydana gelen otobüs kazasında 19 kişi öldü

Tokyo'daki zirvenin, iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde "dönüm noktası" olacağı, zirve vesilesiyle "hassas sorunların aşılmaya çalışılmasının" yanı sıra ekonomi, güvenlik ve diğer alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesinin de amaçlandığı ifade ediliyor.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile iki ülke arasındaki diplomatik ziyaretleri yeniden canlandırma ve ticaret kısıtlamalarını kaldırma konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Şarku'l Avsat'ın AFP’den akatrdığı habere göre, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Japonların Kore’yi işgali sırasında (1910-1945) zorunlu çalıştırma kurbanlarıyla ilgili tarihi anlaşmazlığa nihai bir çözüm arama kararının ardından iki günlüğüne Japonya’yı ziyaret edecek.

Yoon konuya ilişkin açıklamasında, “Bugünkü zirvede, durmuş Kore-Japon ilişkilerini karşılıklı yarar sağlayan bir işbirliği ve kalkınma ilişkisine dönüştürebilecek verimli tartışmalar olacağına inanıyorum” dedi.

Japonya Ticaret Bakanlığı, 2019 yazında Tokyo tarafından uygulanan yaptırımların ardından bugün yarı iletken üretimi için gerekli kimyasalların Güney Kore’ye ihracatı üzerindeki kısıtlamaları kaldıracağını duyurdu.