Mısır'ın başkenti Kahire'de devam eden ateşkes görüşmelerinin bugün sona erdiği ve görüşmelerde herhangi bir ilerleme sağlanamadığı bildirildi.

"No Thanks" isimli boykot uygulaması geliştirdi, işinden kovuldu! "No Thanks" isimli boykot uygulaması geliştirdi, işinden kovuldu!

Hamas'ın üst düzey yetkililerinden Basim Naim'in yaptığı açıklamaya göre Hamas görüşmelerde ara buluculara önerisini sundu ve İsrail tarafından yanıt bekleniyor.

Naim, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun anlaşmaya varmak istemediğini savunarak, "top artık Amerikalıların sahasında" dedi ve ABD'nin Netanyahu'ya anlaşma için baskı yapması gerektiğini ifade etti. 

İsrail'in Kahire'deki görüşmelerden, Hamas'ın hayatta olan İsrailli rehinelerin listesini vermediği için çekildiği açıklanmıştı.

Basim Naim, İsrail'in isteğini yerine getirmenin imkansız olduğunu çünkü rehinelerin savaş bölgesine dağılmış durumda olduğunu belirtti.

Reuters'ın haberine göre şu anda görüşülmekte olan öneri, Hamas'ın 400 Filistinli mahkuma karşılık 40 İsrailli rehineyi serbest bırakması ve Gazze'de 40 günlük bir ateşkes sağlanması yönündeydi.

Buna ek olarak İsrail askerleri Gazze'deki bazı bölgelerden geri çekilecek, Gazze'ye daha fazla insani yardım girecek ve bölge sakinlerinin terk ettikleri evlerine dönmelerine izin verilecek.

Henüz müzakerelerden bir sonuç çıkmadığı ve Ramazan ayı başlangıcına kadar anlaşmazlıkların çözülmemesinin ihtimal dahilinde olduğu belirtiliyor.