Hollanda İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FNV) başta olmak üzere bazı sendikalara bağlı hastane çalışanları, işverenlerle ücretlerinin artırılmasına yönelik toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması nedeniyle iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Sendikaların çağrısıyla yapılan grev sonucu acil servisler hariç 64 hastanede ve polikliniklerde hizmete bir gün ara verildi. Schiedam kentindeki Franciscus Vlietland Hastanesi'nde grev yapan çalışanlar, hastanenin giriş salonunda eylem gerçekleştirdi.

Hastaneye “Gelecekte sağlık hizmetleri sunulmasını istiyor musun? O zaman eylem sırası sizde”, “Kahraman mı? Para!” yazılı pankartlar asan ve “Yarının sağlık sektörü hakkında endişeliyiz”, “Hollanda Hastaneler Birliği (NVZ) bizi ortada bıraktı” dövizleri taşıyan hastane çalışanları, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve maaşların yıllık yüzde 10 artırılması talebinde bulundu. Grevlere 200 bin sağlık personelinin katıldığı ifade edildi. 

Bangladeş'te meydana gelen otobüs kazasında 19 kişi öldü Bangladeş'te meydana gelen otobüs kazasında 19 kişi öldü

İşverenler, hastane çalışanlarının maaşlarını iki yılda toplam yüzde 13 artırmak istiyor. Sendikalar ise bu zam oranını yeterli bulmuyor.

Franciscus Vlietland Hastanesi'nde çalışan Rebecca van der Berg, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelecekte sağlık hizmetlerinin devam etmesi için mücadele verdiklerini belirterek, “İnsanların tekrar sağlık sektöründe hizmet vermelerini sağlamak için motive etmek istiyoruz. Giderek daha fazla kişi fazla takdir edilmediği için sağlık personeli olarak çalışmak istemiyor." dedi.