Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Fransa’dan İngiltere’ye düzensiz göçmenlerin geçişini önlemek için yeni bir anlaşma imzaladı.

Anlaşmaya göre İngiltere, Fransa’nın yasa dışı göçü önleme çalışmalarına yardım etmek için daha fazla mali destek sağlayacağını duyurdu.

Macron ve Sunak, Paris'teki Elysee Sarayı'nda yaptıkları görüşmenin ardından alınan kararları ortak basın toplantısında açıkladı.

İngiltere, Fransa’ya 2023-2024 yılları arasında 141 milyon euro, 2024-2025 yılları arasında 191 milyon euro ve 2025-2026 yılları arasında 209 milyon euro mali destek sağlayacaklarını söyledi.

Finlandiya'nın NATO üyeliği TBMM'de kabul edildi Finlandiya'nın NATO üyeliği TBMM'de kabul edildi

Sunak: "Fransanın kuzeyinde gözaltı merkezi kurulacak"

Sunak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Fransa’nın kuzeyinde bir gözaltı merkezi kurulacak ve göç konusunda iki ülke yetkililerinin birlikte çalışacağı ortak bir komuta merkezi oluşturulacak, Fransız sahillerinde kaçak göçün önlenmesi için devriye gezecek ilave 500 güvenlik görevlisi istihdam edilecek.” ifadelerine yer verdi.

Macron ise yaptığı açıklamada, “iki ülkenin insani konular ve bu konulardaki aşırı duyarlılığın farkında olarak düzensiz göçle mücadelede birlikte hareket etmek istediğini” vurguladı.

Macron, iki ülke arasındaki ortak istihbarat şubesinin çalışması sayesinde geçen yıl yasa dışı olarak karşı tarafa geçmek isteyen 1300’den fazla kişinin engellendiği ve 55’ye yakın çetenin düzenlenen operasyonlarla çökertildiğini ifade etti.