Türkiye 6 Şubat sabahına büyük bir felaketle uyandı.

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan 7.4 büyüklüğünde korkunç bir deprem yaşandı.

Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman ve Hatay gibi illerde hissedilen deprem, adeta yıkıma yol açtı.

Büyük depremde ölü sayısı şu ana dek toplamda 284'e ulaşırken, yaralı sayısı 2 bin 323'e çıktı. Kentlerde bin 710 bina ise yıkıldı.

Lukaşenko: Nükleer silah isteyen ülkeler Rusya ve Belarus'a katılmalı Lukaşenko: Nükleer silah isteyen ülkeler Rusya ve Belarus'a katılmalı

"Birleşik Krallık elimizden gelen her şekilde yardıma hazır"

Yaşanan facianın ardından tüm dünyadan yardım çağrıları geliyor.

Son olarak İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından yaptığı açıklamada, “Bu sabah düşüncelerim Türkiye ve Suriye halkıyla, özellikle de deprem nedeniyle mahsur kalanları kurtarmak için cesurca çalışan ilk müdahale ekipleriyle birlikte. Birleşik Krallık, elimizden gelen her şekilde yardıma hazır.” ifadelerini kullandı.

"Polonya şimdiden yardım ve destek gönderiyor"

Öte yandan Polonya Dışişleri Bakanı Rau, sosyal medya hesabından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na gönderdiği mesajında, “Sevgili Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin güneydoğusunda meydana gelen depremle ilgili en derin başsağlığı dileklerimi lütfen kabul edin. Kurbanların ailelerinin ve tüm milletinizin acısını paylaşıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Polonya şimdiden yardım ve destek gönderiyor!” dedi.