Telegraph’ın verdiği bilgilere göre; İngiltere Başnakanı Rishi Sunak tarafından yayınlanacak olan belgenin “yenilenmesi”, Çin’in Tayvan’a “tehditsel” davranışına karşı bir yaklaşımla, belirli alanlarda işbirliğini sürdürmek arasında denge kurmaya çalışacak.

İngiltere hükümeti son olarak Mart 2021’de güvenlik, savunma, kalkınma ve dış politikaya ilişkin bir rapor yayınlamıştı.

O dönemde İngiltere Başbakanı olan Liz Truss, Eylül ayında belgeyi yenileme sözü vermiş ancak ardından görevden ayrılmıştı. Sunak da, başbakan olarak görevi devraldığında raporu yenilemeye devam etmeye karar verdi.

Güvenlik kaynaklarına göre rapor, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ışığında güncellendi ve muhtemelen İngiliz ordusunun savaş yeteneklerinin yeniden inşasına da yön verecek.

The Telegraph, hükümetin belgeyi Tayvan’ı içerecek şekilde revize ederek, özellikle ABD’den gelen eleştirilere yanıt verdiğini belirtti.

İngiltere bu kararı ile birlikte yıllık olarak yayımlanan raporda, ilk defa Çin’in Tayvan’a karşı olan tehdidine yer vermiş oldu.