Geçtiğimiz pazartesi akşamı İngiltere’nin merkezindeki bir caminin çıkışında bir Müslümana saldırdılar. 

İngiliz yetkililer, pazartesi akşamı İngiltere’nin merkezindeki Birmingham’da bir adamın camiden çıkarken saldırıya uğrayarak yanıklara maruz kaldığını açıkladı. Polis ‘bir şüphelinin tutuklandığını ve terörle mücadele polisinin olayla ilgili soruşturmaya katıldığını’ belirtti.

West Midlands Polisi, saldırının Edgbaston’da gerçekleştiğini bildirdi. Olayla ilgili olarak mağdurun ‘Dudley Road Cami’sinden çıktığı sırada, saldırganın bir anda onun karşısına çıktığını ve üzerine henüz belirlenemeyen oldukça yanıcı bir sıvı dökerek ateşe verdiğini’ kaydetti.

Mağdurun hastaneye kaldırıldığını ve yüzünde ciddi yaralanmalar olduğunun tespit edildiğini ancak hayati tehlikesinin olmadığı da açıklandı. Polislerin bir şüpheliyi tutukladığı belirtildi.

Diğer yandan, Polis Şefi Richard North “Bu konuyu son derece ciddi bir şekilde ele alıyoruz. Failin sebepleri ile ilgili herhangi bir olasılığı göz ardı etmiyoruz ve bu aşamada daha fazla tahminde bulunmayacağız” ifadelerini kullandı. Ayrıca Şarku’l Avsat’ın BBC’den aktardığına göre “Terörle mücadele polisi, Şubat sonunda Londra’da meydana gelen başka bir saldırıyı hatırlatan bu olayın soruşturmasına dahil oldu” açıklamasında bulunan Şef “İnsanlarla konuştum, ne kadar endişeli olduklarını ve bir cevap beklediklerini biliyorum” ifadelerini de sözlerine ekledi.

Müfettişler bu saldırı ile Şubat sonunda Londra’nın batısındaki Ealing’de meydana gelen saldırı arasında herhangi bir bağlantı olup olmadığını çözmeye çalışıyor. Söz konusu saldırının mağduru, Batı Londra İslam Merkezi’nin önünde duran 82 yaşındaki bir adam olmuştu.