Middle East Eye’ın(MEE) haberine göre Çin'in İran ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri geliştirme çabaları ABD'yi şaşkına çevirdi; Washington, bölgedeki Amerikan etkisinin azaldığı yönündeki endişeleri bertaraf etmek için çabalıyor.

Pazartesi günü Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD'nin görüşmeleri "her adımda" desteklediğini söyledi ve Çin'in bölgesel düşmanlar arasındaki baltaların gömülmesindeki rolünü küçümsedi: "Bu ÇHC [Çin Halk Cumhuriyeti] ile ilgili değildi. Bu İran ve Suudi Arabistan Krallığı'nın taahhütleriyle ilgiliydi."

Anlaşma, barışı getirmek bir yana, Körfez ülkelerinin en yüksek teklifi verenle ticaret yaptığı çok kutuplu bir Orta Doğu'ya zemin hazırlıyor

ABD'li yetkililer, birçok analistin bölge için bir dönüm noktası olarak nitelendirdiği olayla ilgili düşünceleri sorulduğunda basmakalıp ifadeler kullandılar.

Fransa'da göstericiler Paris Havalimanı'nın girişini kapattı Fransa'da göstericiler Paris Havalimanı'nın girişini kapattı

MEE’ye konuşan ABD'li bir yetkili "İran ve Suudi Arabistan arasındaki diyaloğu her zaman teşvik ettik, gerilimin düşürülmesi bizim de çıkarımıza, ancak gerçekte ne elde edildiğini görelim" dedi.

Anlaşma haberi duyulduğunda MEE ile birlikte olan eski bir ABD'li yetkili, başlangıçta haberin güvenilirliğini sorgulamış, ancak resmi Suudi haber ajansı (SPA) tarafından bir açıklama yayınlandığını görünce geri adım atmıştı.

Bir başka eski ABD'li yetkili Aaron David Miller ise MEE'ye "Biden yönetimi bu konuda düpedüz pasif-agresif davrandı" dedi.

Şu anda Carnegie Endowment for International Peace'de kıdemli araştırmacı olan Miller, "En önemli düşmanınız olan Çin'in, sözde Orta Doğu müttefikiniz Suudi Arabistan ile düşmanınız İran arasında bir anlaşmaya aracılık etmesinin yarattığı utançtan kurtulmanın hiçbir yolu yok" diye ekledi.