Devlet televizyonu törene katılanların ölenlerin resimlerini ve "İsrail'e Ölüm" ve "Amerika'ya Ölüm" gibi sloganlar içeren pankartlar taşıdığını gösterdi.

FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı FBI'nın sorguladığı İsrailli tarihçi Pappe: Yaşananlar Siyonist projenin sonunun başlangıcı

Ölenler arasında Pazartesi günü Suriye'nin başkenti Şam'daki İran Büyükelçiliği yerleşkesini ziyaret eden İran Devrim Muhafızları'nın üst düzey komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi de bulunuyordu.

İran Devrim Muhafızları Başkomutanı Tümgeneral Hüseyin Selami Tahran'da toplanan kalabalığa "Düşmanın kutsal İslam Cumhuriyeti'ne karşı hiçbir eylemi cevapsız kalmayacaktır” dedi ve ekledi: "Cesur adamlarımız siyonist rejimi cezalandıracaktır."

Cenaze töreni, İran'ın ülke çapında devlet destekli büyük Filistin yanlısı ve İsrail karşıtı mitingler düzenlediği yıllık Kudüs Günü'ne denk geldi.

İran medyasının bildirdiğine göre Filistinli grup İslami Cihad'ın lideri Ziyad Nahale de Tahran'daki gösteriye katıldı.

Hava saldırısı, Aralık ayından bu yana Suriye'de İranlı yetkililerin öldürüldüğü bir dizi saldırı içinde en sert ve en ölümcül olanıydı.

İran'ın sert misilleme sözü vermesi daha geniş çaplı bir savaş ihtimalini gündeme getirdi ve İsrail silahlı kuvvetlerinin hava savunma birlikleri için daha fazla asker seferber ettiklerini açıklamalarından bir gün sonra Perşembe günü tüm muharip birliklerin izinlerini askıya almalarına neden oldu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Perşembe günü yaptığı açıklamada "bize zarar veren ya da zarar vermeyi planlayan her kim olursa olsun ona karşılık vereceklerini" söyledi.

Şam’daki saldırıda ölen yedi subayın da Cuma günü ilerleyen saatlerde defnedilmesi bekleniyor.