ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taliban hareketi uluslararası toplumun beklentilerini karşılamadıkça Pakistan’ın yeni Afgan hükümetini tanımamasını talep etti.

Blinken, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde düzenlenen Afganistan’dan çekilmeye ilişkin oturumda Kongre üyelerinin sorularını yanıtladı.

Her iki partiden üyeler, Başkan Joe Biden yönetimini, son 20 yıldır Taliban hareketini desteklemekle suçlanan İslamabad konusunda daha iddialı olmaya çağırdı.

Blinken buna cevaben, “Pakistan dahil tüm ülkelerin, uluslararası toplumun Taliban liderliğindeki hükümete herhangi bir meşruiyet veya destek vermeden önce beklentilere uymaları konusunda ısrar etmeliyiz” diyerek, bu önceliklerin başında Taliban’ın Afganistan’dan ayrılmak isteyenlere izin verme sözünü yerine getirmesi, kadın ve azınlık haklarına saygı göstermesi ve terörle mücadelesi olduğunu açıkladı.

Bakan Blinken, “Bu nedenle Pakistan’ın bu amaçlara yönelik çalışma ve bu beklentileri destekleme konusunda uluslararası toplumun geniş bir çoğunluğuyla aynı çizgide olması gerekiyor” diye konuştu.

Blinken, Afganistan’ın komşusu Pakistan’ın, Hakkaniler de dahil olmak üzere Taliban üyelerine sığınak sağlamasını da eleştirdi.

Şarkul Avsat