Necip Fazıl’ın Mizah Gazetesi: Borazan Necip Fazıl’ın Mizah Gazetesi: Borazan

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen, Hazreti Mevlana'nın 750. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri'nde, insanı tanımayı, yaradılanı sevmeyi sadece bu topraklara değil, tüm dünyaya öğreten Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi minnet ve rahmetle yad ettiğini söyledi.

İnsanlığın Mevlana'nın dile getirdiği muhabbete muhtaç olduğuna dikkati çeken Ersoy, şunları kaydetti:

"Türkiye olarak, dünyanın dört bir yanındaki haksızlıklara itirazlarımızı sürdüreceğiz. Adalet ve hakkaniyet çizgisinden sapmama noktasındaki kararlılığımız, zulme, haksızlığa karşı olan duruşumuz devam edecek. Hakkımızı ve tüm mazlumların hakkını savunurken celalimizi, vakarımızı koruyacağız. Bunu yaparken de muhabbeti, aşkı, dostluğu ve sevgiyi yayıp yaşatmayı da hiç ama hiç ihmal etmeyeceğiz. Her biri fazilet yüklü kadim değerler bize kutlu birer mirastır. Gönül sultanlarımız bir yandan sevgiyi, merhameti, aşkı milli şuurumuza nakşedip, ahlakımızın ilkelerini oluştururken diğer yandan da sanat, zarafet, edebiyat ve tasavvufta zevklerimizi inceltip, duyuşlarımızı geliştirmişlerdir. Allah hepsinden razı olsun. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin sevgi dolu öğretisini daha sık hatırlamaya, hatırlayıp, yaymaya, yayıp uygulanır kılmaya dair çabalarımız sürecek."

Kültür ve Turizm bakanlığı şimdiye dek yaptığı etkinlikler ile çoğunlukla 'bunlar kimlere hizmet ediyor' sorusunu akla getirdi.

İslam düşmanlarıyla aynı masada bulunmak da bu muhabbete dahil mi?

İslam düşmanı olan Altaylı ve Özkök ile hiç rahatsız olmadan, uzun ve 'hoş' bir sohbet yapmak da acaba Mevlana'nın bahsettiği muhabbete dahil mi?