Düzenin Pompaladığı Değil; İslâm'ın Emrettiği Ramazan!

Fatih Turplu yazdı:

Akaid 26.07.2012, 12:45 30.07.2012, 12:31
Düzenin Pompaladığı Değil; İslâm'ın Emrettiği Ramazan!
 Cihad ve oruç ayı Ramazan nihayet geldi. İslam’ın aşk ve vecdinin kaybedildiği devirden bugüne, her işimizde ve sosyal mes’elelerimizde mevcut olan çarpıklıklardan birisi de “Ramazan ve Oruç” un yanlış algılanması, onun “aç kalma, yeme-içme” zamanı gibi algılanmasıdır.

İşler sarpa sarınca böyle oluyor; metrobüs duraklarında ve ne kadar acı ki “islâmi!” gazetelerde bile gördüğümüz şu reklam “Ramazan” algısının hangi boyutlara ulaştığının net bir misali: “Ramazan Sofralarının Vazgeçilmezi Amerikan Pirinci”… Hemen yanı başında ise Coca-Cola’nın şu sloganı: “Ramazan’da Mutfağınız Şenlensin!”

Allah’ın helal dairesi olarak müsaade ettiği ve hesabını sormayacağı sahur yemeğinden nasiblenmek her mü’min’in hakkı; fakat Amerikan Pirinci üzerine Coca –Cola içerek değil; bu katillerin ve işbirlikçilerinin bütün mallarını boykot etmemek bir müslümana yakışmaz ve bunun din’de yeri de yoktur.

Bir yanda,  Ramazan Ayı’na mahsus olan güzelliklerimizden, Peygamber sünnetinden olan Teravih Namazını “bir nevi spor aktivitesi” olarak görmek ve Ramazan’ı buna indirgemek yanlışlığı, diğer yanda ise, İslam’ın, Ramazan’ın özüne darbe indirmek heveslisi Ehl-i Sünnet düşmanlarının “Teravih Yok” fitnesi…

Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun “idraklerin iğdiş edilmesi”  tesbitine bir misal verelim ve bu mevzuyu başka bir açıdan da görelim:

Efendimiz, Mescidi Haram’dan Kudüs’teki Mescidi Aksa’ya Burak ile gitmiş ve oradan da Miraca “yükseklikler âlemine uruc” etti; herkesin malumu ve Müslümanlar için iman mevzuu! Memleketimizde Miraç gecesi anılırken niçin “ilk kıblemiz Mescid-i Aksa Yahudi elinde” diye feryat koparılmaz? Orası mahpusken kuru kuru Miracı anmak ile, İslam ümmeti mahzunken Ramazanın mânâsından uzak bir şekilde işi aç kalma ve yeme-içme aktivitesi hâlinde görmek Müslümanlığa uzaktır!

Kur’anın indirildiği Kadir gecesini de içinde barındıran Ramazan’da, Allah’ın emirlerinin bulunduğu Kitab’taki emirlere uymadıktan sonra, küfrün ve düzenin otoritesine bir zararı olmadıktan sonra sabahlara kadar okumanın kime ne faydası var; itikad olmadıktan sonra istediğin kadar takva’da yarış! Bilakis, bu türlü okunan Kur’an, Yahudi ve işbirlikçilerine sürurdur! Kur’an ki, okunmasından doyulur, susuzluk giderir, her derde çare olur; olmuyorsa suçu onda değil, ümmet olarak hâlimizde aramak lazım değil mi?

İslam’ın ilk savaşı “Şanlı Bedir”, “Kanlı Bedir”, “Koca Bedir” de Ramazan ayındadır; 17 yahut 19. Günü anacağımız “İslam’ın ilk büyük harbi ve İslam kılıcının örsü Bedir”… Ramazan’ın ulviyetinden ve kudsiyetinden bahsedilecekse, midelerimizin nasıl rahatlatılacağı yönünde doktor tavsiyelerini her sene tekrar etmekle değil, Müslümanların mes’elelerini konuşarak bahsedilmeli.

Tebük, Mekkenin Fethi, İslam’ın Yemen’de yayılması, Nahle’de Büyük putlardan Uzza’nın bulunduğu evin Halid Bin Velid Hazretleri tarafından yıkılması, Taif’ten Sakifoğullarının bir elçi grubu ile bir zuhur halinde efendimize gelerek İslam’a girmeleri, ve “deniz arkanızda, düşman önünüzde” diyen Tarık Bin Ziyad’ın Endülüs’ü Fethi hep Ramazan ayındadır. İBDA bağlılarının Metris’te, Bandırma’da verdikleri mücadelenin önemli savaşları da Ramazan ayındadır. Keza, Hasan Meriç Gönüldaşın şehadeti de… Görüldüğü üzere İslam Tarihi’nin birçok meşhur savaşı, kalkışması, zuhurları, İslam’ın izzetini bulma hamleleri hep Ramazan’da vuku bulmuştur.

Ramazan pis Coca-Cola ve Amerikan Pirinci ile, öz ruhu, mânâsı kaybedilmiş bir şekilde yaşanan bir ay değil; bilakis, her dâim kendini yenileyen bir ruh hâleti içinde yaşanan ve yaşanılması gereken bir ay değil midir?

“İslam’ın aşk ve vecdi” demiştik; İBDA’nın kuruluş yıldönümü olan 1 Ağustos bu sene Ramazan ayına denk geliyor ki bu da ayrı bir güzellik.

Ramazanın mânası ve manevi havasından pay kapabilmek, önce Ramazan’ı hangi şuur ile karşılamamız gerektiğini bilmek ve oruçlarımızı o niyetle tutmak ile olur; emperyalizmin, İslâm düşmanlarının, düzenin idealize ettiği Ramazan anlayışının kalıplarını kırmak ve İslâm’ın emrettiği Ramazan’ı yaşamak ve orucumuzu bu şuurla tutmaktır gayemiz…

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Şubat 2023
İmsak 06:36
Güneş 08:02
Öğle 13:23
İkindi 16:08
Akşam 18:34
Yatsı 19:55
Günün Karikatürü Tümü