İşgalci İsrail Durdu Durdu ve...

İslam Alemi 19.06.2017, 20:18
İşgalci İsrail Durdu Durdu ve...
İşgalci İsrail, Suriye'de artan istikrarsızlığı fırsata çevirip Lübnan, Ürdün sınırına uzanan yaklaşık 130 kilometrelik koridorda hâkimiyet sağlamak istiyor.

İran destekli milislerin Irak’tan Suriye sınırına ulaşan hattı kontrol altına alması sonrası bölgede hareketlilik arttı. Şii hilalini gerçekleştirmek isteyen İran’ın dışında ABD’nin de, Türkiye güneyinde Kürt görünümlü Siyonist-Haçlı destekli bir devlet kurma planı var.  PYD, Kandil-Sincar-Yarubiye-Kamışlı-Ayn el Arap-Tel Abyad-Cerablus-Azez ve Afrin’den Akdeniz’e ulaşacak bir devlet kurmak istiyor. Suriye’de benzer emeller taşıyan üçüncü güç ise İsrail.

İsrail ise Suriye güneyinde Golan’dan başlayarak Kuneytra, Şam ve Dera kırsalını da içerisine alan ve Lübnan-Ürdün sınırına uzanan yaklaşık 130 kilometrelik koridorda hâkimiyet sağlamak istiyor. Eğer işler ABD ve İsrail'in istediği gibi gitmezse, İsrail ile ABD bir noktada birleşecek. ABD-İsrail iki ayrı şey istiyormuş gibi görünüyor. Ancak bir yerde hemfikir olacaklar.

Ülke genelinde yedek askerleri silahaltına alan İsrail ordusu, Golan, Necef ve Kıbrıs Rum Kesimi’nde tatbikatlar yaptı. Tatbikat serisinin en sonuncusu 12 Haziran Pazar günü Güney Kıbrıs-Trodos dağlarında icra edildi. Tatbikata çok sayıda helikopter, zırhlı taşıyıcı ve komando birliği katıldı.

İsrail’in 1967 yılında işgal ettiği Golan, BM’nin 248 ve 338 No’lu kararları ile halen ‘İşgal Altındaki Suriye Toprakları’ olarak geçiyor. Golan’da 20 bin Suriye vatandaşı ile yaklaşık 15 bin Yahudi işgalci yaşıyor. Bölgede yerleşik Suriye vatandaşları büyük oranda Dürzilerden oluşuyor.

130 kilometrelik bir alanı işgal etmeye hazırlanan İsrail, Suriye topraklarında Lübnan ile Ürdün sınırı boyunca güvenli hat oluşturmak istiyor.

Sürekli üzerinde durduğumuz husus, bölgede hareketli günler yaşanırken İsrail’in köşesine çekilip ellerini ovuşturarak yaşananları izlediği ve harekete geçmek için fırsat kolladığıydı. O fırsatı yakalamış gibi görünüyorlar.

 

Yorumlar (0)
4
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 28 Ocak 2022
İmsak 06:44
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:44
Günün Karikatürü Tümü