Kemalist ilkeler ve onun artığı iş görmez yasalar, suça teşvik ediyor! Kemalist ilkeler ve onun artığı iş görmez yasalar, suça teşvik ediyor!

Filistinli Mahkumlar Topluluğu, dört Filistinli mahkûmun Gazze'ye giden Karem Abu Salem (Kerem Shalom) sınır kapısından serbest bırakılmaları sırasında İsrail askerleri tarafından öldürüldüğünü bildirdi.

İnsan hakları örgütü, "Bir erkeğin cesedi dün, diğerleri ise bu sabah bulundu ve çekilen fotoğraflarda ellerinin bağlı olduğu ve vücutlarında işkence izlerinin olduğu görüldü." diyerek ölümlerini "açık infaz" olarak nitelendirdi.

Filistinli Mahkumlar Topluluğu'na göre, 7 Ekim'de başlayan savaştan bu yana İsrail en az 9.700 Filistinliyi gözaltına aldı ve 3.380'i suçlama veya yargılama olmaksızın "idari gözaltına" alındı.

İsrail Kuvvetleri Batı Şeria'da Filistinlileri Gözaltına Aldı

Wafa haber ajansının bildirdiğine göre, İsrail kuvvetleri, Pazar sabahı işgal altındaki Batı Şeria'da Ramallah'ın kuzeydoğusundaki Silwad kasabasına baskın düzenleyerek en az 16 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail askerleri kasabadaki bir dizi eve baskın düzenleyerek arama yaptı ve bu sırada mülklere zarar verdiği bildiriliyor. Rapor, askerlerin birkaç kişiyle görüşme gerçekleştirdiğini, bazı Filistinlilere fiziksel saldırılarda bulunduğunu ve birkaç aracın camlarını kırdığını belirtti.

Batı Şeria'nın başka yerlerinde, Hebron, Tubas, Beytüllahim ve Kudüs'te de gözaltılar gerçekleştirildi.

Bu arada, Hebron'un güneyindeki Masafer Yatta'da silahlı İsrail yerleşimcileri Filistin topraklarına mobil bir ev yerleştirdi. Hareket, Masafer Yatta'daki var olan yasadışı İsrail yerleşimci avlusunu genişletme girişiminin bir parçası olduğu bildiriliyor.