Katz, X’te paylaştığı mesajında şunları yazdı:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan Benjamin Netanyahu’ya saldırısı ve Netanyahu’yu Allah’a havale etme tehdidi üzerine Türkiye’nin İsrail’deki Büyükelçi Yardımcısı’nın sert bir kınama görüşmesi için çağrılması ve Erdoğan’a net bir mesaj iletilmesi talimatı verdim: Bebek yakan, katil, tecavüzcü ve ceset parçalayan HAMAS’lı teröristleri destekleyen biri olarak Tanrı hakkında konuşabilecek en son kişi sizsiniz. HAMAS’lı barbar dostlarınızın yaşattığı vahşeti ve insanlığa karşı işlediği suçları destekleyenleri duyacak bir Tanrı yoktur. Recep Tayyip Erdoğan, susmalı ve utanmalısınız!”

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde Gazze protestosu ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde Gazze protestosu

Erdoğan, dün (21 Mart) Kayseri’deki mitinginde, “Netanyahu denilen malum kişiyi Kahhar ismi şerifiyle Rabbimize havale ediyoruz. Rabbimiz kahru perişan eylesin” demişti.

Türkiye Dışişleri: “Tüm dünya kamuoyu, suç işleyen İsrailli yetkililerin adalet önünde hesap verecekleri günü sabırsızlıkla beklemektedir”

Dışişleri Bakanlığı’ndan Katz’ın mesajıyla ilgili şu açıklama yayımlandı:

“İsrail makamları, Filistin topraklarını işgal ettikleri ilk günden bu yana, Filistinlilere karşı işledikleri ağır suçların gizli kalması için büyük bir çaba harcamışlar, kendilerine bir dokunulmazlık zırhı yaratmaya çalışmışlardır. Gerçekleri tüm çıplaklığıyla haykıran Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef almışlardır.

Ancak, İsrail’in Gazze’de son altı aydır işlediği suçlar, artık saklanamaz hale gelmiştir ve İsrail soykırım işlemekle yargılanmaktadır. Tarihte ilk kez, tüm dünya kamuoyu, suç işleyen İsrailli yetkililerin adalet önünde hesap verecekleri günü sabırsızlıkla beklemektedir.

Türkiye doğruları söylemeye ve Filistin halkına karşı uygulanan tarifsiz zulmü gündeme getirmeye sonuna dek devam edecektir.”