Ukrayna’nın İsrail Büyükelçisi Yevhen Korniychuk İsrail’in, insansız hava araçları ve füzeler için kullanılacak çeşitli akıllı uyarı sistemlerini Ukrayna’ya göndermek için çalışmalar sürdürdüğünü açıklamıştı.

İsrail'in, Rusya'nın Ukrayna'da kullandığı İran menşeli drone'lara karşı Ukrayna'ya drone savar jammer sistemi satmaya hazırlandığı bildiriliyor.

Axios'un haberine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun talimatı sonrasında, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Dışişleri Bakanı Eli Cohen, şubat ayının ortalarında Ukrayna'ya drone savar jammer sistemlerinin satışı için ihracat lisanslarına onay verdi.

Cohen, 15 Şubat'ta başkent Kiev'e yaptığı ziyarette, drone savar satışı için verilen onaylar hakkında Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'i bilgilendirdi.

Habere göre, İsrail merkezli Elbit ve Rafael şirketleri drone savarların Ukrayna'ya satışları için görevlendirildi. Söz konusu iki şirketin drone savar sistemleri ürettiği biliniyor.

Ukraynalı bir yetkili Axios'a yaptığı açıklamada, Ukrayna Savunma Bakanlığından bir heyetin yakın zamanda drone savar sistemlerinin incelenmesi için İsrail'i ziyaret ettiğini söyledi.

İsrail'in Ukrayna'ya satın almasını önerdiği sistemler, drone'ların sinyalini bozmak ve onları düşürmek için elektronik muharebe yöntemlerini kullanıyor.

Rusya, aranan yaklaşık 150 bin kişiyi zorunlu askerlik için çağırdı Rusya, aranan yaklaşık 150 bin kişiyi zorunlu askerlik için çağırdı

Yaklaşık 40 kilometre menzile sahip sistemlerin, dronlara karşı koruma sağlaması için enerji santralleri ve diğer kritik önemdeki tesislerin yakınlarına yerleştirilebileceği belirtiliyor.