İsrail, serbest ticaret anlaşmasına varmak üzere Bahreyn ile müzakerelere başladığını açıkladı.

Bahreyn ve İsrail, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde imzalanan İbrahim Anlaşmaları kapsamında ilişkileri resmen normalleştirmişti.

ABD'den Belarus'a yaptırım ABD'den Belarus'a yaptırım

İsrail ile normalleşen ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri de vardı. BAE o günden bugüne İsrail ile olan ticaretini ileri boyutlara taşımıştı. Ancak Bahreyn'in İsrail ile ticaret alanında olan ilişki seviyesi BAE'ye nazaran daha düşük seviyede kalmıştı.

Bahreyn-İsrail ticaret hacmi 2021 yılında yalnızca 7,5 milyon dolara ulaşmıştı. Ticaret hacmini yükseltmek amacıyla Bahreyn'de iki ülke yetkilileri arasında görüşmelere başlandığı bildiriliyor.

Bu kapsamda İsrail Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ekonomi Bakanı Orna Barbiavi ile Bahreyn Sanayi ve Ticaret Bakanı Zayid bin Raşid ez-Zeyyani arasında serbest ticaret anlaşmasını imzalamak için pazartesi günü görüşmelere başlandığı duyuruldu.

İsrail Ekonomi Bakanı Barbiavi, Bahreyn ile imzalanması planlanan serbest ticaret anlaşmasının iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendireceğini, yatırım fırsatlarını artıracağını açıkladı.