AB'den Rusya'ya "Ukraynalı çocukları iade etmesi" çağrısı AB'den Rusya'ya "Ukraynalı çocukları iade etmesi" çağrısı

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni liderliğindeki bir heyet dün Libya'yı ziyaret etti. İki devlet arasında göç ve enerjiye dair anlaşmalar imzalandı.

BBC’nin haberine göre, Başbakan Giorgia Meloni, Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ve İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi’nin dün Trablus’a yaptığı ziyarete İtalyan enerji devi Eni’nin CEO’su Claudio Descalzi de katıldı. Ziyaret sırasında Eni ile Libya enerji şirketi Noc arasında 8 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalandı.

Kamu yayıncısı Rai’nin haberine göre anlaşma kapsamında Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya doğal gaz taşınması için İtalya’nın bir ‘tedarik merkezi’ işlevi görmesi amaçlanıyor.

İtalya’nın 2026’dan itibaren Libya’ya ait iki alanda gaz üretimine yatırım yapması planlanıyor.

İki ülke arasındaki gaz anlaşmasının Libya’da enerji sektörüne son 20 yılda yapılan en büyük tekil yatırım olduğu belirtiliyor.

İtalya, Ukrayna savaşının Rusya’ya enerji bağımlılığından kurtulmak için Kuzey Afrika’dan enerji alımına odaklanıyor.

Başbakan Meloni’nin, Eni şirketinin kurucusu Enrico Mattei’nin adıyla ‘’Mattei planı’’ diye adlandırdığı proje kapsamında geçen haftalarda Cezayir, Mısır ve Tunus’a da resmi geziler düzenlenmişti.

Göç anlaşmasına tepki

İtalya hükümeti Libya ile göç anlaşması da imzaladı. Yeni göç anlaşması muhalefetin tepkisini çekti. Basındaki haberlere göre iki ülkenin Dışişleri Bakanları tarafından imzalanan anlaşmada Libya Sahil Güvenliği’ne destek verilmesi ve 5 yeni devriye botu teslim edilmesi de öngörülüyor.