İtalya'da Eğitim Bakanı Giuseppe Valditara, gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren ortaokula kadar akıllı cep telefonlarının eğitim dahil herhangi bir amaçla sınıflarda kullanılmasını yasakladı.

İtalya Eğitim Bakanı Valditara, bir konferansta yaptığı konuşmada, "Önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren cep telefonunun eğitim de dahil olmak üzere herhangi bir amaçla kullanılmasını yasaklayan bir genelge imzaladım. Çünkü ben ortaokul seviyesine kadar cep telefonuyla iyi bir eğitim yapılamayacağına inanıyorum. Bu elbette, tablet ya da bilgisayar kullanımını kapsamaz. Ancak bu cihazlar da öğretmenlerin rehberliğinde kullanılmalıdır." dedi.

Valditara, bunun, öğretmenlere otorite kazandırmak ve okullarda bireysel sorumluluk ilkesini yeniden tesis etmek için belirleyici kuralların getirilmesi yolunda önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Bakan Valditara, cep telefonlarının bağımlılık aracı haline gelerek gençlerin yaşama arzusunu çalmasını önlemek gerektiğini ifade etti.

Eğitim Bakanı, okullarda özellikle idari işler için yapay zeka tabanlı yardımcı unsurların bazı okullarda pilot projelerle deneneceğini de aktardı.

Kassam: İsrail birliğini mayınlanmış bir tünelde tuzağa düşürdük Kassam: İsrail birliğini mayınlanmış bir tünelde tuzağa düşürdük

İtalya Aile Birliği Hareketi (Moige) Direktörü Antonio Affinita da Eğitim Bakanı Valditara'nın kararını yorumlarken, "Bu, okullarda doğru dijitalleşmenin yönetilmesinde ileriye doğru atılmış bir adımdır. Bu girişimden memnunuz çünkü okullarda teknolojinin yanlış kullanımına bir düzen getiriyor. Bugün okullar, geniş bir teknoloji ağına sahip, ancak bu teknolojiyi sorumlulukla kullanmak ve velileri de sürece dahil etmek gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, İtalya'nın okullarda cep telefonu kullanımını yasaklayan ilk Avrupa ülkesi olduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler'in eğitim, kültür ve bilim kurumu UNESCO da, dünya genelindeki okullarda akıllı telefonların yasaklanmasını önermişti.

Cihazların öğrencilerin dikkatini dağıttığı ve öğrenme sonuçlarını olumsuz etkilediği iddia edildi.

Diğer ülkelerde okullarda cep telefonu kullanımı yasaklanıyor mu?

Yeni Zelanda'da ve yurtdışında "birçok" okulda cep telefonu kullanımını yasaklanmış durumda.

New York Times'ın haberine göre, ABD'nin Florida eyaleti, 2023 yılında kamu okullarında ders saatlerinde telefon kullanımının yasaklanmasını öngören bir yasa çıkardı.

İngiltere hükümeti ayrıca öğrencilerin okullarda cep telefonu kullanmasını yasaklamayı öneren yeni yönergeler yayınladı.

Çin de değişiklikler yaptı; öğrencilerin okula telefon getirmesini tamamen yasakladı.

Avustralya ve Kanada'da da işe yarayan benzer yasaklar uygulandı.