Manhattan'daki ABD Bölge Yargıcı Jed Rakoff, ABD merkezli finans kuruluşu JPMorgan ve Alman Deutsche Bank'ın, Epstein'ın kendilerine cinsel tacizde bulunduğunu söyleyen ve aynı zamanda bankaları Epstein'a izin vermekle suçlayan iki mağdur kadın tarafından dava edilmesi gerektiğine karar verdi.

Rakoff, açılan üç davadaki davacıların, Epstein'ın küçük yaşta kız çocuklarıyla ilgili amaçlarına her iki bankanın bilgisi dahilinde ulaştığını kanıtlamaya çalışabileceklerini söyledi.

Yargıç Rakoff, ayrıca mağdur kadınların, bankalar hakkında ihmalkâr davrandığı ve insan ticareti karşıtı federal yasanın uygulanmasını engellediği suçlamalarını sürdürmesine de izin verdi. Rakoff, bunun gerekçesini ise zamanı gelince açıklayacağını belirtti.

SUÇLANAN İKİ BANKADAN AÇIKLAMA

Gelişmeyle ilgili her iki banka tarafından yapılan açıklamada ise, kadınları Epstein'dan korumak gibi yasal bir görevleri olmadığı ve tacizler hakkında bilgi sahibi oldukları suçlamalarını reddetti.

JPMorgan sözcüsü Trish Wexler ve Deutsche Bank sözcüsü Dylan Riddle ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

ABD Virjin Adaları avukatları ve mağdur iki kadın ise, yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.

HER İKİ BANKA SUÇ ORTAKLIĞI YAPMAKLA SUÇLANIYOR

Yargıç Rakoff'un kararı, 2000'den 2013'e kadar JPMorgan'ın ve 2013'ten 2018'e kadar Deutsche Bank bankalarının müşterisi olan Epstein ile olan ilişkilerinden mali destek sağlamak bakımdan sorumlu tutulabilecekleri anlamına geliyor.

ABD Virjin Adaları, JPMorgan'ı Epstein'ın bölgede sahibi olduğu özel bir ada olan Little St. James'te istismarcılık yapmakla suçladı.

Ayrıca JPMorgan İcra Kurulu Başkanı Jamie Dimon'un Epstein'ın suçlarından ve bankanın bu suçları ilerletmedeki rolünden haberdar olduğu ileri sürüldü.

Ayrı ayrı açılan davalarda, her biri Jane Doe 1 rumuzuyla bilinen iki kadın, JPMorgan ve Deutsche Bank'ı Epstein'ın önemli bir müşterisi olduğu için suiistimallerine göz yummakla suçladı ve bankalardan Epstein'ın kurbanlarına ödeme yapmak için çok sayıda nakit para aktarıldığını söyledi.

JPMorgan davasındaki davacı kadın Jane Doe 1, Epstein'ın 2006'dan 2013'e kadar kaçırdığı bir balerin olduğunu söyledi. Deutsche Bank davasındaki Jane Doe 1, Epstein'ın kendisine 2003'ten 2018'e kadar cinsel tacizde bulunduğunu söylerken her iki kadın da toplu dava statüsü arıyor.

JPMORGAN ÇALIŞANI KADIN DA DAVALIK OLDU

JPMorgan'ın eski özel bankacılık şefi olan Jes Staley ise, genç kadınlar hakkında müstehcen mesajları finansör kuruluşla Epstein arasında aracılık yapmak ve cinsel saldırıda bulunmakla suçlandığında dava daha da dikkat çekti.

JPMorgan, Staley'e Epstein hakkında bildiklerini sakladığı için ayrıca dava açarken, kendisinden sekiz yıllık maaşını iade etmesini ve diğer davalardaki zararları karşılamasını istiyor.

Staley'nin avukatı, konuyla ilgili yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Staley, JPMorgan'dan ayrıldıktan sonra Barclays Plc'nin (BARC.L) CEO'su oldu, ancak Epstein ile olan ilişkisiyle ilgili iddialar nedeniyle Kasım 2021'de istifa etti. JPMorgan avukatlarının onu Perşembe ve Cuma günleri yeminli olarak sorgulaması bekleniyor.

Epstein, Ağustos 2019'da küçük yaşta kız çocuklarını kaçırmak ve pedofili suçlamalarıyla yargılanmayı beklerken Manhattan'daki bir hapishane hücresinde 66 yaşında intihar ettiği iddia edilmişti.

ABD Bölge Mahkemesi, New York Güney Bölgesi'nde olaylarla ilgili açılan dava dosyaları:

  • Jane Doe 1 - Deutsche Bank AG ve diğerleri, No. 22-10018;
  • Jane Doe 1 - JPMorgan Chase & Co, No. 22-10019;
  • ABD Virgin Adaları Hükümeti - JPMorgan Chase Bank NA, No. 22-10904; ve JPMorgan Chase Bank NA - Staley, No. 22-10019 ve 22-10904.

Kaynak: Reuters, Timetürk