Reuters’ın haberine göre Kanada Dışişleri Bakanlığı, “Ekim ayından beri onuncu olan son yaptırımın İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) ve kolluk kuvvetlerinin üst düzey yetkilileri de dahil olmak üzere Tahran ve kuzeybatı İran'daki ‘ağır ve sistematik insan hakları ihlalleri’ nedeniyle bireyleri hedef aldığını” bildirdi.

Bakanlık açıklamasında, yaptırımların İHA ve balistik füze üretiminde yer alan üst düzey İranlı yetkilileri de hedef aldığını duyurdu.

Tahran'ın nükleer faaliyetleri ve Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı için insansız hava araçları tedarik etmesi, aylarca süren hükümet karşıtı protestolar aldığı sert önlemlerle bastırması nedeniyle İran ile Batı arasındaki gerilim tırmandı. Tahran, Ukrayna'daki savaşta kullanılmak üzere Moskova'ya insansız hava aracı sattığını reddediyor.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joliy yaptığı açıklamada, “İran rejimini İran halkına yönelik acımasız baskısını durdurmaya ve taleplerine samimiyetle yanıt vermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya göre, yaptırım uygulanan kuruluşlar, “rejim karşıtı protestocuların elektronik iletişimini bozmaya ve manipüle etmeye yardım ederek veya kolluk güçlerine gösterilerin vahşice bastırılmasında kullanılan teçhizatı sağlayarak İran rejimini destekliyor.”