Rusya geçen perşembe, Ukrayna’nın en batısından doğusuna sekiz kente hava saldırısı düzenledi. Bu yılın en yoğun hava saldırısında Rus ordusu, altı farklı füze tipi kullandı. Ukrayna, atılan 95 füzeden 35’ini önlemeyi başardı. Rusya’nın kullandığı füzelerden altısı ise önlenmesi özellikle zor olan hipersonik Kinjal füzeleriydi. 

Moskova’nın bu saldırılarına cevap olarak Kiev de cepheye daha güçlü silahlar sürmeye başladı. Batılı ülkeler, Kiev’e uzun menzilli JDAM bombaları temin etmeye başladı. Ayrıca, Rus hava saldırılarına karşı Polonya, bir Patriot hava savunma sistemini Ukrayna ordusuna teslim ettiklerini ilan etti; tabii ki Patriotlar da Kinjallara karşı etkisiz. ABD yönetimi haftalar önce, Ukrayna’ya Patriot sevkiyatına izin vereceklerini açıklamıştı. Ukrayna Savunma Bakanlığı kaynaklarına göre yıkıcı gücü yüksek akıllı JDAM bombaları, hedeflerini tıpkı bir seyir füzesi gibi GPS yardımıyla bulabiliyor.

LEOPARD TANKLARI

Donbas cephesinde Rusya’ya direnmekte zorlanan Ukrayna ordusuna, Alman yapımı Leopard tankları da bir süredir ulaştırılıyor. Polonya Savunma Bakanlığı, 10 tanktan oluşan ilk partinin Ukrayna ordusuna teslim edildiğini açıkladı. Mart sonuna kadar Almanya ile Portekiz de söz verdikleri Leopard tanklarının bir kısmını Ukrayna’ya teslim etmiş olacak. 

HORNETLER

Öte yandan Finlandiya’nın elinde emekli edilmesi beklenen 62 adet Amerikan yapımı Hornet savaş uçağı var. Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ellerindeki eski Hornet savaş uçaklarını Ukrayna’ya hibe etmeye hazır olduklarını belirterek silah desteğini bir adım ileri taşıdı. Ancak Finlandiya ordusu ve savunma bakanlığı, kendilerinin ihtiyaç duyduğu gerekçesiyle bu öneriye şu aşamada sıcak bakmıyor.