Denizin taştığı İskenderun sahildeki su tahliye ediliyor Denizin taştığı İskenderun sahildeki su tahliye ediliyor

Memleket ekonomisin iliğini kemiğini sömüren, her soluğunda Batılı efendilerinin düsturlarına hizmet edeceğini ifade eden “monşer” kılıklı basit maşalar, şimdi de İstanbul Sözleşmesi’nin derhal geri getirilmesi için çağrıda bulunuyor. 

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi'nde “İstanbul Sözleşmesi'ne geri dönülmeli” diyen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, “Geleceğin Türkiye’sinin en önemli özelliği, rant değil insan merkezli kalkınma olmalı. Toplum olarak ortak anlayışa varmamız gerektiğine inanıyorum” sözlerine yer verdi.

Kongrenin "Vicdana Çağrı" sloganıyla düzenlenen bugünkü oturumunda TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, konuşma yaptı.

Turan, kongrenin önemini, "Farklı sınıf ve kesimlerden bin 135 temsilcinin katılımıyla yapılan toplantı kurulacak devletin ekonomik yol haritasını yani Misak-ı İktisadi esaslarını belirler. O gün olduğu gibi bugün de önümüzde yeni bir dönem var. Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılı başlıyor ve kongrenin son oturumunda bu yeni dönemde izlenmesi gereken politikalara yer verilecek" sözleriyle anlattı.

Orhan Turan konuşmasında İstanbul Sözleşmesi’ne değindi:

“Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nde Mart 2021’de ayrılmıştı. İstanbul Sözleşmesi’ne en kısa sürede dönülmeyi diliyoruz. Kadın erkek eşitsizliğinin giderilmemesinin bir nedeni de siyasette kadın temsilinin çok düşük olması. Türkiye’de kadınlar seçme ve seçilme hakkını birçok ülkeden önce almış olsa da günümüzde kadınların Meclis’te temsil oranı dünya ortalamasının çok altında. Bu noktada 2 ay sonra yapılacak seçimlerde tüm siyasi partileri kadın temsilini artırmak üzere seçmen listelerinde kadınlara seçilecek pozisyonlarda yer vermeye davet ediyorum.”

Hain emellerinize bu topraklarda ulaşamayacaksınız!