Küresel piyasalar hafta başından bu yana ABD bankacılık sistemine ilişkin endişeler ve umutlarla dalgalanmaya devam ediyor. Bu sabah itibarıyla da piyasalarda ABD bankacılık sistemine ilişkin sorunlarda en kötünün geride kaldığı fiyatlanıyor. Wall Street endeksleri Salı günü yükseldi. S&P 500 yüzde 1,65 artış kaydederken, Nasdaq 100 yüzde 2,32 artıda kapandı. Bu sabah ABD vadeli endeksleri sınırlı da olsa yükselmeye devam ediyor.

Asya Borsaları da ABD kapanışından güç buluyor. Çin’de açıklanan verilerin karışık sinyalleri de yatırımcılar tarafından sindirilmeye çalışılıyor. Ülkede konut satışlarının yükselmesi Hang Seng Mainland Properties Index’in yükselmesini sağladı. Japon Merkez Bankası’nın bugünkü tahvil alım operasyonları kapsamında planlanandan daha düşük alım yapması sonrası 10 yıllıkların getirisi bir miktar, 20 yıllıkların getirisi 16 baz puan yükseldi.

Son 4 işlem gününde toplam yüzde 1,30 düşen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yatay seyrediyor. ABD 2 yıllık tahvil getirisi de iki günlük yükselişini 35 baz puana taşıdı ve yüzde 4,32 seviyesinde.

Piyasa yeniden faiz artışı beklentisine döndü

Tahvil piyasalarında, Fed’in 22 Mart’ta gerçekleştireceği Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında faiz artıracağı yönündeki fiyatlamalar yeniden güç kazandı.

SVB iflasının ardından Pazartesi günü çok sayıda yatırımcı ve banka Fed’in bu toplantıyı pas geçebileceği, artırırsa en fazla 25 baz puan artıracağı ve hatta faiz indirebileceği gibi farklı beklentiler içine girmişti. Bu fiyatlamalar Salı günü beklentilerin üzerinde açıklanan çekirdek enflasyon verisi öncesi gerçekleşmişti.

Swap işlemcilerinin Fed’in faiz artıracağına yönelik Pazartesi günü yüzde 50 seviyesinde olan fiyatlaması yeniden yüzde 80’lere çıktı.

Deutsche Bank Baş Stratejisti Alan Ruskin, enflasyon verisinin mart toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artışı beklentisini sınırlı şekilde artırması gerektiği değerlendirmesini yaptı.