Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, orduya ABD ve Güney Kore'ye yönelik bir nükleer saldırıya her an hazır olma talimatı verdi.

Devlet haber ajansı KCNA'nın haberine göre Kim'in talimatı, ABD ve Güney Kore ordularının nükleer silahların da bulunduğu tatbikatlarını genişletmesinin ardından verildi.

Kim'in açıklamaları, Kuzey Kore'nin haftasonu gerçekleştirdiği, "caydırıcılık ve karşı nükleer saldırı" kapasitesini geliştirmeyi hedefleyen tatbikatları takiben yapıldı.

Kuzey Kore liderinin denetlediği tatbikatta nükleer başlık taşıyan bir füze 800 kilometre uzaklıktaki hedefi vurdu. 

Taktik nükleer saldırı senaryosunun işlendiği tatbikatta, nükleer savaş başlığı taşıyan güdümlü bir füze 800 kilometre uzaklıktaki bir hedefi yerden 800 metre yüksekteyken vurdu.

Tatbikatı denetleyen Kim Jong-un, ordunun her an yoğun bir nükleer karşı saldırı gerçekleştirmeye hazır olmasının önemini vurguladı.

Kuzey Kore lideri yaptığı açıklamada, "Düşmanların Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (KDHC) yönelik saldırı hamlelerini her gün daha fazla telaffuz ettiği mevcut durumda, KDHC'nin nükleer caydırıcılığını katlayarak artırmasını gerektiriyor" dedi.

Kim, "KDHC'nin nükleer gücü yüksek savaş hazırlığıyla, düşmanın pervasız hamlelerini ve provokasyonlarını caydırarak kontrol edecek. İstenmeyen bir durumda, tereddüt etmeden önemli görevini yerine getirecek" diye konuştu.